Ako začať hrať na gitare? Takto to zvládnete aj sami

Na rebríčku obľúbenosti hudobných nástrojov sa gitara určite nachádza v TOP 3. Naučiť sa na ňu hrať si vyžaduje čas a trpezlivosť, no ak máte radi hudbu, investovaný čas a energia sa vám rozhodne vrátia. Gitary môžete so sebou nosiť kamkoľvek, spríjemnia vám tak všetky dôležité chvíle života a vnesú do nich kúsok umenia, s ktorým je svet omnoho veselší a krajší.

hrať na gitare
StoryTime Studio/Shutterstock.com

Ktorú gitaru si vybrať?

Keď sa ponoríte do výberu gitár zistíte, že možností je viac ako dosť. Gitary môžeme rozdeliť na štyri základné kategórie – akustické, klasické, elektroakustické a elektrické.

  • Akustická gitara

Akustická gitara má asi najširšie možnosti využitia, pretože k nej nepotrebujete žiadnu aparatúru. Zvuk vytvára svojim telom, takže sa dá jednoducho zbaliť a vziať kamkoľvek – na dovolenku, stanovačku alebo grilovačku a robiť hudbou radosť sebe aj ostatným. Okrem toho sa akustická gitara hodí pre väčšinu hudobných žánrov. Gitary môžu mať rôzne tvary a jednotlivé časti gitary sú vyrobené z rôznych druhov dreva ako lipa, mahagón či palisander. Akustická gitara má kovové struny, takže okrem gitary by ste si mali zaobstarať aj brnkadlo.    

  • Elektroakustická gitara

Elektroakustická gitara je v podstate rovnaká ako akustická, no má navyše spínač. Vďaka nemu môžete gitaru zapojiť do komba alebo zosilňovača. Zvuk gitary zostáva rovnaký, ale máte možnosť pripojiť ju k aparatúre a zvuk vylepšiť gitarovými efektmi.

  • Elektrická gitara

Elektrické gitary sú určené na pripojenie k aparatúre, pričom stačí aj menší set na hranie doma. Ak sa preto chcete stať rockovou hviezdou, je to jasná voľba. Samozrejme je vhodná aj pre iné hudobné žánre.

Elektrická gitara má elektromagnetické snímače, vďaka ktorým sa prevádza pohyb strún na elektromagnetické napätie. Výsledný zvuk reprodukuje aparatúra. Princíp fungovania je teda iný ako pri akustických alebo elektroakustických gitarách.

  • Klasická gitara

Ako už vyplýva z názvu, klasická gitara je vhodná najmä pre klasickú hudbu. Tieto gitary nájdete aj pod názvom španielky. Od akustickej sa líšia tvarom aj strunami, klasické gitary majú nylonové struny. Vďaka tomu môžete hrať prstami bez brnkadla. Klasické gitary sa predávajú vo viacerých veľkostiach, ktoré sú vhodné pre deti aj dospelých. Klasickú gitaru si môžu zaobstarať úplný začiatočníci aj skúsení gitaristi.

Dôležité parametre pre výber gitary

hrať na gitare
Freshstockplace/Shutterstock.com

Drevo, z ktorého je gitara vyrobená má vplyv nielen na jej kvalitu, ale aj zvuk. Zadná strana gitary sa zvyčajne vyrába z javora alebo mahagónu, predné strany zo smreku alebo cédru. Od materiálu sa samozrejme odvíja aj cena gitary. Za kvalitnejšie kúsky si treba priplatiť, avšak odmenou vám bude kvalitnejší zvuk aj komfort. Ak iba začínate, postačí vám aj cenovo dostupnejší model. Keď vás hra na gitaru chytí za srdce, môžete neskôr investovať do lepšej gitary.

Gitary z cédrového dreva sú vhodné aj pre začiatočníkov, užijete si ich napríklad pri opekačke alebo posedení pri ohni. Sú totiž ideálne na tichšie hranie. Ak chcete svoj umelecký výkon precítiť a do gitary sa oprieť, stavte na odolný smrek. Cenovo dostupnejšie sú kúsky z lipového dreva, ktoré majú pri stredových frekvenciách silné odozvy. Na výrobu tiel a krkov sa často používa mahagón, javor, z ebenu a palisandru sa vyrábajú najmä hmatníky. Najlepšie je, ak si gitaru pred kúpou najskôr vyskúšajte. Dôležité je aj to ako vám padne do ruky a aký z nej budete mať pocit.

Príslušenstvo ku gitare

Okrem samotnej gitary sa vám určite hodí aj niekoľko doplnkov. Okrem spomínaného brnkadla sú to napríklad aj náhradné struny. Nikdy neviete, kedy tie staré doslúžia a mať vždy poruke nové je rozhodne dobré. Roztrhnutá struna tak nezmarí vaše cvičenie alebo prvý koncert pri táboráku. Na bezpečné odkladanie alebo aj prenášanie gitary si kúpte obal alebo puzdro.

Pokiaľ používate gitaru iba doma, postačí aj stojan. Stojan alebo puzdro sú určite lepšie riešenie ako nechať gitaru len tak niekde položenú a riskovať jej poškodenie. Pri samotnom hraní, najmä ak budete stáť, oceníte gitarový pás. Popruhy sa vyrábajú z rôznych materiálov, napríklad z nylonu alebo z kože.

Zoznámte sa gitarou a akordmi

Keď si vyberiete gitaru, je čas na to najdôležitejšie, teda na hranie. V prvom rade sa treba zoznámiť s  nástrojom a jeho časťami. Na gitare nájdete hmatník, pražec, rezonančný otvor, struny, kobylky a ladiacu mechaniku. Hmatník je určený na chytanie akordov, pražec je stĺpec na hmatníku. Kobylku gitary budete používať pri výmene strún. Z rezonančného otvoru vychádza zvuk gitary a ladiacou mechanikou na hlave si ju naladíte.

Po zoznámení sa s gitarou sa treba začať učiť akordy. Naučiť sa ich vyžaduje určitý čas a veľa tréningu. Dobrá správa je, že keď brnknete na gitaru hneď zistíte, či držíte akord správne alebo nie. Pokiaľ zvuk neznie dobre, pusťte struny a akord chyťte znova.

Začnite tým, že sa naučíte jednotlivé akordy, teda ako majú znieť a ako si správne chytiť. Akordy striedajte, sústreďte sa na používanie oboch rúk, aby ste si na to zvykli. Potom sa môžete pustiť do jednoduchších melódií a skladieb. Na internete nájdete množstvo návodov, ako správne držať akordy aj rôzne užitočné tipy, ktoré vám náročné začiatky trochu zjednodušia. 

Nakoniec už nezostáva nič iné, iba usilovne trénovať. Hrať na gitare sa samozrejme nenaučíte zo dňa na deň. Najlepšie je, ak sa budete hre venovať každý deň aspoň niekoľko desiatok minút či hodinu. Chce to len cvik, dobrú gitaru a trpezlivosť a čoskoro si budete vybrnkávať svoje obľúbené skladby. 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach