Kraslice

Veľká noc je symbolom prebúdzajúcej sa prírody. Aj v dnešnej modernej dobe ešte stále prepadáme tradíciám, pečieme koláče, zdobíme stoly a hlavne kreslíme, batikujeme a farbíme vajíčka. Uvarené alebo vyfúkané.

Nie je nič jednoduchšie ako kúpiť v obchode nálepky a na nafarbené vajíčka ich jednoducho nalepiť. Kde sa však pominula romantika ručne vyrobenej kraslice?

Malé dievčatká môžu vajíčka farbiť aj obyčajnými vodovkami. Aby im to išlo ľahšie, môžeme v papiernictve kúpiť praktický stojan, do ktorého vajíčko uchytíme. Otáčaním potom môžeme kresliť prúžky, bodky, kvietky…. Aby nám detské dielo vydržalo čo najdlhšie prelakujeme ho bezfarebným lakom.

Kraslice
https://www.shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať

Veľká Noc za rohom? Aj vy môžete byť hviezda

K Veľkej noci sa tradične pečie veľkonočný baranček, mazanec, veniec alebo torta. Avšak na Veľkú Noc sa fantázii medze nekladú a môžeme si urobiť aj niečo jednoduchšie… Čítaj ďaľej

Dospelejšie dámy volia techniky už rafinovanejšie. Obľúbená je voskovaná batika. Na vajíčka kreslíme voskom rôzne motívy. Sviečku rozpustíme nad plameňom a behom kreslenia stále zahrievame. Vajíčka zafarbíme v studenej farbe a nahriatou handričkou zotrieme vosk. Efektné je prírodné batikovanie. Nazbierame malé kvietky, lístočky a trávičky. Priložíme ich na vajíčko a obalíme silónovou pančuchou. Okraje pevne zviažeme gumičkou a farbíme. Vajíčka necháme vo farbe ležať dlhšie, asi 15-20 minút, aby sa na škrupinku vykreslilo aj žilkovanie ozdôb. Vajíčka vyberieme a po oschnutí stiahneme pančuchu a odoberieme kvietky.

Syntetických farieb je na trhu dostatok v mnohých odtieňoch. Vzájomným miešaním docielime ďalších tónov a každé vajíčko môže byť iné. Hotové nafarbené vajíčka potrieme na záver kožou zo slaniny, aby sa pekne leskli.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach