Nezabudnite na svojho miláčika

Dlho očakávané leto je tu. Znamená pre nás predovšetkým predstavu dovoleniek, prázdnin a pohody. Máme viac času na seba, rodinu, deti ale i na svojich štvornohých miláčikov. Bohužiaľ, práve v tomto období ich zdravie ohrozuje naša ľahostajnosť a vo veľkej väčšine prípadov, práve nevedomosť mnohých z nás majiteľov.

na svojho miláčika

Skúste sa zamyslieť či naozaj viete, že…

?Všetky zvieratá musia mať neustále k dispozícii čerstvú vodu, vďaka ktorej sa môžu ochladiť.

?Musia mať vždy možnosť utiahnuť sa pred priamym slnkom do tieňa.

?V aute, hoci je zaparkované na tienistom mieste a máte pootvorené okno, nesmie zostať žiadne zviera. Vo vnútri poriadne neprúdi vzduch, zviera nemôže dobre dýchať, teplota rýchlo stúpa a zviera môže upadnúť do bezvedomia.

?Ak ste sa rozhodli ísť na vychádzku na bicykli, pre vášho štvornohého priateľa bude bezpečnejšie a lepšie, ak ho necháte doma, ako aby sa za vami pachtil po rozpálenom asfalte. Nasledovať vás bude až za hranice svojich síl a únavu dá najavo až keď na jeho záchranu bude neskoro.

?Pred cestou do zahraničia sa informujte o požiadavkách tej-ktorej krajiny na vybavenie potrebných formalít ( očkovanie, potvrdenia od veterinára a pod.) pri prevážaní zvierat. Niektoré štáty vyžadujú aj niekoľkomesačnú karanténu. Všetky potrebné informácie dostanete u svojho veterinára, alebo na Štátnej veterinárnej správe.

?Pri ceste autom je najlepšie, ak je zviera umiestnené vzadu a niekto je pri ňom. Nezabudnite pribaliť misku a fľašu s čerstvou vodou. Pri dlhších cestách, by ste si mali spraviť prestávku každé dve hodiny. Prospeje nielen zvieratku ale aj šoférovi.

?Ak pes s vami z akýchkoľvek dôvodov nemôže stráviť prázdniny, musíte sa okrem vhodného opatrovníka postarať aj o to, aby na obojku bolo napísané jeho meno, a hlavne vaša adresa. Pes nechápe čo je to dovolenka. Vaša neprítomnosť a cudzie prostredie znamenajú preňho stres. Snaží sa utiecť a nájsť svojho majiteľa. V takomto prípade neexistuje plot, ktorý sa nedá preskočiť alebo podhrabať. Preto vami vybraný opatrovník, by vášho miláčika nemal púšťať „na voľno“.

?Mačky, sú ešte menej prispôsobivé ako psy. Nepatria ani k nadšeným cestovateľkám. Najlepšie bude, ak poprosíte niekoho známeho alebo niekoho z rodiny, aby sa o vašu mačku postaral. V neznámom prostredí musí byť však izolovaná vo vnútri, lebo pri prvej príležitosti sa pokúsi o útek.

?Dnes existujú letecké spoločnosti, ktoré umožňujú svojim zákazníkom prepravovať zvieratá v priestoroch pre cestujúcich. Treba mať vhodnú prepravku a zviera môže cestovať s vami. Nikdy nedovoľte aby vaše zvieratko cestovalo v batožinovom priestore, aj keď v špeciálnych prepravovacích boxoch. Nechápe čo sa s ním deje, je vystresované, bojí sa, a okrem toho, priveľa zvieratiek takto prišlo o život.

Na záver už len toľko:

„Buďme ohľaduplní aj ku svojim štvornohým spoločníkom. Zaslúžia si to!“

Spracované podľa materiálu Slobody zvierat