Bolesti chrbta? Takto sa vám uľaví!

Aj vás často trápia bolesti chrbta? Či už je bolesť chrbta spôsobená zlým držaním tela alebo hrbením sa nad stolom, je to problém, ktorý treba riešiť a s ktorým si do istej miery vieme aj sami pomôcť. Čo radia skúsení fyzioterapeuti?

Najčastejším typom bolesti chrbta sú bolesti v jeho dolnej časti, laicky povedané bolesti krížov. Trpí nimi asi 80 percent v určitom bode svojho života. K najčastejším príčinám tohto nepríjemného stavu patrí:

  • nedostatok pohybu počas dňa alebo dlhé zotrvanie v jednej polohe,
  • náhly nárast aktivity alebo cvičenia bez toho, aby svaly dostali čas prispôsobiť sa,
  • stres, úzkosť a/alebo depresia,
  • bolesť vychádzajúca z platničky v chrbtici,
  • povolania, ktoré zaťažujú chrbticu pri otáčaní,
  • zlé návyky ako je napríklad nekvalitný spánok.

Ak náš stav nie je komplikovaný, nesprevádza ho horúčka či iné výrazne zmeny zdravotného stavu, môžeme vyskúšať niekoľko spôsobov, ako si uľaviť od bolesti.

Terapia teplom

V prípade, že netrpíme zápalom či infekciou, je dobrým pomocníkom na bolestivú chrbticu terapia teplom po dobu 10 až 30 minút. Vyskúšajme si na bolestivé miesto priložiť teplú deku, fľašu s horúcou vodou alebo si dajme teplý kúpeľ. Hoci je to zvyčajne len dočasná úľava od bolesti, pomáha svalom relaxovať a vykonávať pohyby s menšou bolesťou.

Masáž svalov

Svalové trenie a masáž uvoľní stiahnuté bolestivé partie. Výborným pomocníkom sú špeciálne masážne prístroje a podložky, ktoré pripevníte na stoličku. Zvyčajne pracujú aj s teplom a fungujú aj pri „seknutí“.

Pravidelný pohyb v práci

Bez ohľadu na to, aké dobré je naše držanie tela, chrbtica nemá rada, keď sme príliš dlho v pokoji. Ak máme sedavé zamestnanie, vždy raz za pol hodinu od práce vstaňme a poprechádzajme sa či rozcvičme stuhnuté partie.

Pomôžu aj minidrepy, stoj na špičkách, nakláňanie zo strany na stranu, zdvíhanie ramien, výpady.

Cviky na posilnenie telesného jadra

Trikrát do týždňa si doprajme cvičenie telesného jadra. Posilňovanie svalov v oblasti krížov a panvy je rovnako dôležité ako strečing, a to nielen pri zotavovaní sa z bolesti chrbta, ale aj ako prevencia. Posilňovanie sedacích svalov, hlbokých brušných svalov a svalov panvového dna je skvelé na to, aby sme získali pevnú základňu.

Oplatí sa vyskúšať zdvíhanie zadočku v ľahu na chrbte, výpady do strán, mostík, mačací chrbát, zdvíhanie nôh, výstupy na schody. Ak nič nepomáha, vyhľadajte fyzioterapeuta.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach