Liečivý zelený čaj

Pri letných radovánkach a slnení by ste určite nemali zanedbávať dostatočný prísun tekutín.

Ak chcete urobiť niečo prospešné pre svoje zdravie, nahraďte sladené nealkoholické nápoje dúškami zeleného čaju. Tento nenápadný nápoj, ktorý Číňania pijú už celé tisícročia, má viacero znamenitých účinkov – môže povzbudzovať, alebo upokojovať, udržiavať zdravie, alebo prečisťovať organizmus.

zelený čaj

Prečisťovanie organizmu:

Pite denne najmenej tri litre zeleného čaju, rozdelené na celý deň.

Znižovanie cholesterolu:

Denne aspoň 10 šálok zeleného čaju má vraj za následok asi 25-percentný pokles cholesterolu a zníženie rizika infarktu.

Pocit plnosti:

Najedli ste sa akosi priveľa a je vám trochu ťažko? Zelený čaj s bohatým obsahom trieslovín váš žalúdok upokojí.

Infekcie:

Jedna šálka obsahuje viac vitamínu C ako pohár pomarančovej šťavy. Vhodné je preto piť ho aj pri prechladnutiach,  zápaloch a infekciách.

Rakovina:

Pre vysoký obsah polyfenolov chráni zelený čaj bunky pred útokmi voľných radikálov, ktoré sa spolupodieľajú na vzniku rakoviny. Americkí vedci zistili, že zelený čaj je v tomto boji až 100-krát účinnejší  ako vitamíny C a E.  Japonské štúdie dokonca uvádzajú, že v Japonsku sa niektoré druhy rakoviny vôbec nevyskytujú – Japonci totiž pijú veľa zeleného čaju. Výskumy potvrdzujú, že zelený čaj znižuje výskyt niektorých druhov nádorov – najmä hrubého čreva, slinivky,  žalúdka, žlčníka, močového mechúra, prsníka a kože.

A viete, ako si taký skvelý zelený čaj možno pripraviť?

Do hrnčeka alebo šálky vložíme 4 – 5 g zeleného čaju a zalejeme prevarenou vodou (asi 250 ml), ktorá však nesmie byť vriaca, ale ju necháme ochladiť na 70 – 80 stupňov Celzia. Zakryjeme a necháme vylúhovať 4 – 5 minút. Zaujímavé je, že z tej istej dávky čaju možno pripraviť zelený čaj aspoň trikrát a vždy bude mať iný účinok a silu. Prvá šálka (prvý výluh) je takpovediac zoznamovacia a nemá ešte veľkú silu, druhá (druhý výluh) má najväčšiu silu a najvyšší obsah účinných látok a tretí výluh je vhodný pre tehotné ženy a deti.