Nebezpečné látky v potravinách: Viete, aké na vás číhajú?

(aj keď najmä pri konzumácii vo veľkých množstvách)? Na tieto nebezpečné látky by sme si mali dávať špeciálny pozor:

Bisfenol A a podobné zlúčeniny

Bisfenol A (BPA) je chemikália, ktorá sa nachádzala v plastových obaloch mnohých bežných potravín a nápojov a vo výstelke kovových plechoviek (napríklad konzervovaných paradajok). Problém je, že BPA sa môže vylúhovať z týchto nádob do jedla alebo nápojov vo vnútri.

Predpokladá sa, že BPA napodobňuje estrogén väzbou na receptorové miesta určené pre hormón. To môže narušiť funkciu hormónov a zvýšiť riziko rakoviny prsníka a prostaty, cukrovky typu II i obezity.

Umelé trans-tuky

Umelé trans-tuky sa vyrábajú prečerpávaním vodíka do nenasýtených olejov, ako sú sójové a kukuričné ​​oleje, aby sa z nich stali tuhé tuky. Stužené tuky sa nachádzajú v mnohých spracovaných potravinách, napríklad margarín, polotovary a balené pečivo. Štúdie na zvieratách opakovane ukázali, že konzumácia trans-tukov spôsobuje zápaly a má negatívne účinky na zdravie srdca.

Polycyklické aromatické uhľovodíky

Polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU) sa považujú za znečisťujúce látky životného prostredia. Vznikajú spaľovaním organického materiálu, ale nachádzajú sa aj v potravinách. Keď sa mäso griluje alebo údi pri vysokých teplotách, tuk kvapká na horúce varné povrchy a vytvára prchavé PAU, ktoré môžu preniknúť do mäsa.

Údené a grilované mäso je jedným z primárnych zdrojov PAU v potravinách. Ale tieto látky sa nachádzajú aj v mnohých druhoch spracovaných potravín. Zvyšujú riziko rakoviny prsníka, obličiek, hrubého čreva a prostaty.

Kumarín v škorici

Kumarín je toxická zlúčenina nachádzajúca sa v škorici C. cassia, C. loureiroi a C. burmannii. Tieto druhy škorice sa bežne vyskytujú v obchodoch s potravinami. Pri vysokých dávkach zvyšuje riziko rakoviny a poškodenia pečene.

Pridané cukry

Pridané cukry sa často označujú ako „prázdne kalórie“. Škodlivých účinkov cukru je však podstatne viac. Cukor s vysokým obsahom fruktózy, ako napríklad kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, súvisí s mnohými vážnymi stavmi, vrátane obezity, cukrovky 2. typu, metabolického syndrómu, stukovatenia pečene a rakoviny. Potraviny s vysokým obsahom pridaných cukrov sú zvyčajne vysoko spracované a môžu viesť k závislosti.

Mohlo by vás zaujímať

Tekutá strava: Áno či nie?

Tekutá strava býva jedinou možnosťou stravovania po rôznych operáciách, ale niekedy aj pri problémoch s trávením, prehĺtaním, zubami. Ľahko sa prehĺta, je dobre stráviteľná, navrhnutá tak,… Čítaj ďaľej

Ortuť v rybách

Ryby sú mimoriadne zdravé živočíšne bielkoviny, ale niektoré druhy hlbokomorských rýb môžu obsahovať vysoké hladiny ortuti, známeho toxínu.

Ortuť je neurotoxín, čo znamená, že môže poškodiť mozog a nervy. Výskumu naznačujú, že malé deti, tehotné a dojčiace ženy sú vystavené obzvlášť vysokému riziku, pretože ortuť môže ovplyvniť vývoj mozgu a nervového systému plodu a dieťaťa.

Za najbezpečnejšie ryby z toho hľadiska považujeme tieto: losos, treska, sleď a sumec.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach