Najznámejšie mýty okolo antikoncepcie

mýty okolo antikoncepcieDnešná doba je charakteristická informačnou presýtenosťou. V spleti správ najrôznejšieho druhu sa treba vedieť orientovať. Aj v súvislosti s hormonálnou antikoncepciou sa tradujú rôzne mýty a fámy. Aby ste sa v tom všetkom vyznali vám poslúžia overené fakty od odborníkov a nie nezmyselné názory na webových diskusných portáloch. My sme pre vás vybrali niekoľko najznámejších mýtov, ktoré sa v súvislosti s antikoncepciou najčastejšie objavujú. A aká je skutočnosť? Nechajte si najznámejšie mýty o antikoncepcii vysvetliť z odborného hľadiska.

Mýtus: Z antikoncepčných tabletiek sa priberá

Fakt: Priberanie na hmotnosti po užívaní antikoncepcie nepotvrdila žiadna seriózna štúdia. Antikoncepčné tabletky nemajú ani jednu kalóriu a očakávať, že po jej užití sa začne ručička na vašej váhe hýbať smerom doprava, je nezmysel.

Sledovanie hmotnosti sa už stalo fenoménom dnešnej doby. Pre priberanie sa ženy trápia bez ohľadu na to, či užívajú alebo neužívajú antikoncepciu. Ale, samozrejme, je jednoduchšie povedať, „Pribrala som z antikoncepcie!“ ako „Pribrala som, lebo som veľa jedla a necvičila!“. „Antikoncepcia zasahuje  v mozgu na úrovni hypotalamu a tu blokuje vylučovanie regulačných hormónov mechanizmom spätnej väzby. Nemožno síce vylúčiť ovplyvnenie chuti k jedlu, ale ak by to tak aj bolo, nešlo by o priamy, ale nepriamy efekt,“ hovorí gynekológ a zakladajúci člen Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Michal Kliment. Chuť k jedlu je vôľou ovplyvniteľná a centrum chuti sa dokonca nachádza v inej mozgovej štruktúre, v temennom laloku mozgovej kôry.

Pri antikoncepcii nemožno vylúčiť iný efekt – zadržiavanie vody v tele, čo v konečnom dôsledku môže mierne zvýšiť hmotnosť. V skutočnosti však nejde o nárast tukovej vrstvy a skutočné priberanie. Ani v súvislosti so zadržaním vody však hmotnostný rozdiel nepredstavuje obvykle viac ako jeden kilogram.

Mýtus: Po vysadení antikoncepčných tabletiek môže mať žena problém otehotnieť alebo jej dokonca hrozí neplodnosť. mýty okolo antikoncepcie

Fakt: Po vysadení antikoncepcie nezostáva v organizme žiadny zvyšok nebezpečných hormónov, ktorého by sa musela žena obávať a zbaviť. Polčas rozpadu syntetických hormónov v tabletkách je veľmi krátky, trvá len niekoľko hodín a veľmi rýchlo sa vylúčia z tela močom.

Rýchly pokles hormonálnych hladín núti ženy užívať tabletky denne v približne rovnakom čase. Práve preto musí každá žena užívajúca kombinovanú hormonálnu antikoncepciu dodržiavať prísny režim, ak sa nechce vystaviť riziku zlyhania účinku. To, čo môže po vysadení antikoncepcie pretrvávať, je utlmenie regulačných vzťahov medzi regulačnými centrami v mozgu a vaječníkmi. Po vysadení tabletiek sa tieto vzťahy veľmi rýchlo obnovujú a rýchlo sa vráti aj plodnosť.

Prípadná adaptačná fáza organizmu po vysadení tabletiek spojená s možnou zníženou plodnosťou však netrvá dlhšie ako niekoľko mesiacov. Vo veľmi zriedkavých prípadoch po dlhodobom užívaní kombinovanej antikoncepcie môže tento útlm pretrvávať dlhšie. Aj tu je však liečba pomerne jednoduchá podaním špecifickej hormonálnej terapie.

Mýtus: Antikoncepčné tabletky spôsobujú rakovinu

Fakt: Antikoncepcia nespôsobuje rakovinu, práve naopak, pred rakovinou vaječníkov, rakovinou čreva a rakovinou sliznice maternice chráni. Viaceré štúdie potvrdili iba nepatrný nárast rizika rakoviny prsnej žľazy, ale riziko je tak malé, že benefity ochrany pred neželaným tehotenstvom vysoko prevažujú nad týmto skôr teoretickým rizikom.

Mýtus: Po zhruba piatich rokoch užívania antikoncepčných tabletiek by mala žena na čas s užívaním prestať, aby sa vyhla zdravotným problémom

Fakt: Potreba robiť  prestávky pri užívaní antikoncepcie je mýtus. Vychádza z falošnej predstavy, že syntetické hormóny otravujú organizmus a ten sa musí škodlivín zbaviť. Pokiaľ žena nemá zdravotné obmedzenia, pri ktorých by mohlo používanie antikoncepcie ohroziť jej zdravie, môže užívať antikoncepciu tak dlho, ako sa potrebuje chrániť pred neželaným tehotenstvom. „U ženy bez zdravotných obmedzení vysadenie antikoncepcie neochráni jej zdravie, ale neúmerne zvýši riziko neželaného tehotenstva, ktoré je spojené s rizikom interrupcie. Toto riziko je reálne na rozdiel od potreby vysadenia antikoncepcie,“ vysvetľuje Kliment.

Mýtus: Antikoncepčné tabletky spôsobujú zmeny nálad a psychickú nepohodu väčšiny žien

Antikoncepcia ovplyvňuje náladu iba u malého percenta žien. V odbornej literatúre sa popisuje, že zmeny nálad v súvislosti s užívaním hormonálnej antikoncepcie sa pozoruje asi u 5 % žien. Niektoré ženy dokonca popisujú depresiu alebo iné prejavy emočnej lability, iné aj nechuť k sexu alebo znížené libido. Zmeny nálady spôsobuje však často kombinácia niektorých hormónov, a preto zmena prípravku môže stav upraviť. Všeobecne preto platí, že ak žena nájde antikoncepciu, ktorá jej vyhovuje, nemala by už veľmi experimentovať.

Ako to celé vlastne funguje?

Princíp účinku hormonálnej antikoncepcie spočíva v zabránení ovulácie. Vaječníky sú pod vplyvom pravidelne dodávaných nízkych dávok hormónov, čo vedie k tomu, že počas užívania nedochádza k dozrievaniu a uvoľňovaniu vajíčok. Možno povedať, že vaječníky spia ako Šípková Ruženka.

Po prerušení užívania regulárnej antikoncepcie dôjde počas niekoľkých dní k vylúčeniu externých hormónov z organizmu, čo znamená, že opäť môže dôjsť k oplodneniu. Prírodou vytvorený mechanizmus na vytváranie oplodnenia schopných vajíčok nie je hormonálnou antikoncepciou poškodzovaný, je len uspatý, aby mohol byť v prípade, keď sú na to pre ženu vhodné podmienky, prebudený a plne funkčný.

Vzniku neželaného tehotenstva zabraňujú aj ďalšie, sekundárne mechanizmy, ktoré vznikajú ako samovoľne pridružený efekt. Sú to zmeny na sliznici maternice, ktoré vznikajú na základe toho, že sliznica tiež zareaguje na pravidelne externe dodávané hormóny v nízkych dávkach a na ich podnet sa mení. Po ukončení užívania preberú riadenie vytvárania sliznice maternice vlastné hormóny vytvorené v prebudených vaječníkoch a sliznica je pripravená na uhniezdenie nového života.

Tým, že regulárna hormonálna antikoncepcia je reverzibilnou formou ochrany a navyše má aj ochranný účinok pred zápalovými ochoreniami, je významnou súčasťou plánovania príchodu dieťaťa na svet v správnom čase hlavne pre stabilné páry, ktoré chcú prežívať plnohodnotný sexuálny život tak, aby si obaja mohli plánovať svoju budúcnosť.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach