Červená repa vás omladí a ozdraví!

Máte radi červenú repu? Ak ju nemáte práve v obľube, mali by ste ju zobrať na milosť – má totiž celú kopu úžasných účinkov na krásu i zdravie, Okrem toho, že červená repa je výbornou prevenciou proti rakovinovým ochoreniam, odstraňuje únavu, podporuje rast buniek, zlepšuje zrak, odstraňuje toxické látky z mozgu, lieči reumatizmus, prospieva kráse pokožky a vlasov a dokáže ešte veľa, veľa iných vecí.

Červená repa a žena

Surová je účinnejšia

Bez ohľadu na to, či sa rozhodneme jesť červenú repu, alebo piť jej šťavu, treba mať na pamäti, že najúčinnejšia je surová. Vo varenej repe sa totiž obsah liečivých látok radikálne znižuje. Červená repa  dokáže vylučovať soľ z tela, podporuje  rast buniek, aktivuje tvorbu červených krviniek, čím zlepšuje zásobovanie buniek kyslíkom, ale má aj mnohé ďalšie skvelé účinky. Napríklad aj také, že zbavuje črevá jedov a pomáha tým, ktorí majú problémy so zápchou. V tomto prípade pomôže, ak si každý deň doprajeme jeden pohárik šťavy z červenej repy. Pre zlepšenie chuti ju môžeme doplniť aj šťavou z jabĺčok.

Osvieži vlasy, pokožku, aj mozog… 

Červená repa alebo jej šťava odstraňuje aj jedovaté látky z mozgu, čím ho chráni pred ochoreniami a prospieva sviežej mysli. Okrem toho, má veľmi blahodarný účinok aj na krásu vlasov, pružnosť pleti a pevnosť nechtov. Ak nám nadmerne vypadávajú vlasy, môžeme si šťavu z repy vmasírovať aj do korienkov vlasov – vápnik, meď, zinok a železo vlasom veľmi prospejú.

V prípade, že nás trápi nečistá pleť  vyrážky, aj tu môže byť červená repa skvelým pomocníkom – má totiž vysoký obsah vitamínu C, železa a zinku. Ak chceme účinok červenej repy na pleť ešte zvýšiť, pridajme k jej čerstvej šťave ešte aj šťavu z grapefruitu. Okrem liečivých účinkov má čerstvá šťava z červenej repy aj rýchly omladzujúci účinok na pleť.

Lieči rôzne zdravotné problémy

Vysoký krvný tlak môžeme skúsiť riešiť aj prírodným spôsobom – stačí vypiť denne 1 – 2 šálky šťavy z čerstvej červenej repy. Pre vylepšenie chuti môžeme trochu prisladiť medom.

Anémia – Šťava z červenej repy aktivuje tvorbu červených krviniek, čím zlepšuje aj zásobovanie buniek kyslíkom. Šťava z repy je bohatým zdrojom železa a kyseliny listovej.

Žlčník a pečeň –  Vďaka betaínu si pitím šťavy posilníte činnosť žlčníka a pečene, preto sa repa používa pri  celkovej detoxikácii organizmu. Preventívne pôsobí aj proti kôrnateniu tepien.

Srdce – Šťava z červenej repy pomáha zlepšovať aj činnosť srdca a bojuje proti kardiovaskulárnym ochoreniam.

Menopauza a problémy s ňou súvisiace – aj tu pomáha pitie šťavy z červenej repy.

Chrípka, angína a choroby z nachladnutia – Pripravte si liečivý elixír odšťavením desiatich kusov červenej repy, dvoch mrkvičiek a kúska zeleru. Popíjajte počas dňa – najlepšie pri prvých príznakoch ochorenia.

Problémy s obličkami – aj tu pomáha šťava z červenej repy, pretože prečisťuje obličky a pôsobí močopudne.

Upozornenie: Na konzumáciu červenej repy alebo šťavy z nej by si však mali dávať diabetici, pretože červená repa obsahuje vyššie množstvo sachariodov. Preto, ak si musíme dávať pozor na hladinu cukru v krvi, mali by sme červenú repu, či šťavu z nej zaraďovať do svojho jedálnička opatrne a s mierou!