Liečba pohybového aparátu v mieste bolesti

Liečba pohybového aparátu

Bolesti kĺbov a chrbtice patria medzi najčastejšie dôvody, prečo postihnutí vyhľadavajú lekára. Užívanie liekov (tzv. nesteroidové antireumatiká), ku ktorým sa väčšina pacientov prepracuje nesie so sebou mnohé riziká vedľajších nežiaducich účinkov, ktoré nie sú zanedbateľné. Najčastejšie ide o tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, vracanie, hnačka, poruchy trávenia, nadúvanie, kŕče v brušnej dutine, nechutenstvo, ale ich užívanie môže viesť až k žalúdočný vredom a zápalom čriev. Pre riziko vzniku infaktu alebo mozgovej porážky nie sú vhodné pre pacientov s vysokým krvým tlakom, cukrovkou atď. Výsledky liečby tiež nie sú veľmi uspokojivé preto sa hľadajú stále novšie a šetrnejšie liečebné postupy.

Prečo začnú bolieť kĺby a chrbtica

Jednou z najvýznamnejších príčin bolesti pohybového aparátu je opotrebovanie kĺbových chrupaviek a tiež medzistavcových platničiek. Dochádza k tomu najmä v dôsledku ochabnutosti stabilizačných kĺbových systémov – šliach a svalov, ktoré kĺby a stavce udržujú pohromade a v správnej polohe. Moderná doba s prevažne sedavým spôsobom života prispieva k problémom s pohybovým aparátom, čo sa objavuje u čoraz mladšej generácii.  Príčinou problémov sú tiež úrazy, zápalové ochorenia a degeneratívne procesy spojené s vekom.

Liečba v mieste bolesti

Liečba pohybového aparátu

Jedným z racionálnych postupov liečby je možnosť pôsobiť priamo tam, kde je daný problém. Osvedčila sa na to  injekčná aplikácia prípravkov s obsahom kolagénu (tzv. MD injekcie, Guna, Taliansko). MD injekcie obsahujú tropokolagén, ktorý stimuluje tvorbu nového kolagénu práve v postihnutej oblasti (chrupky, kĺbové puzdra, väzy, šľachy, svaly, kosti). Pri ich aplikácii dochádza postupne k obnove poškodených kolagénových vlákien čo vedie k regeneračnému, protizápalovému a protibolestivému účinku, ako aj k zlepšeniu funkcie daného kĺbu, šľachy či svalu.  Dodávanie kolagénu môže spomaliť progresiu ochorenia aj u degeneratívnych stavov sprevádzaných fyziologickým znižovaním tvorby kolagénu vo vyššom veku.

Využitie kolagénových injekcií

Kolagénové injekcie je vhodné použiť napr. pri bolestiach chrbta rôzneho pôvodu, koreňovej bolesti v oblasti krčnej, hrudne a driekovej chrbtice, artróze kĺbov (napr. kolená, bedrá, ramená), pri bolestiach šliach a ich úponov (Achillova šľacha, tenisový lakeť), syndróme karpálneho tunela, paréze lícneho nervu atď. K dispozícii je 13 druhov MD injekcií. Vzájomne sa odlišujú pridanou zložkou, väčšinou rastlinného či minerálneho charakteru, napr. s protizápalovým, regeneračným či antioxidačným účinkom.

Skúsenosť s MD injekciami

Liečba pohybového aparátu

O skúsenosť s MD injekciami sa s nami podelil doktor Buran – neurológ z Bratislavy. Kolagénové MD injekcie začal aplikovať pacientom s tzv. radikulopatiou krčnej chrbtice, čo je zastrešujúci termín pre vyžarovanie bolesti, necitlivosti, brnenia alebo slabosti rúk spôsobenej podráždením krčných nervových koreňov. Príčinou týchto prejavov môže byť viacero, napr. degenerácia medzistavcových platničiek, vyklenutie platničiek čo má za následok tlak na okolité nervy. Tieto problémy sa môžu vyskytnúť pozdĺž celej chrbtice, veľmi často sa prejavujú aj v driekovej oblasti.

Pán doktor Buran začal aplikovať  kolagénové MD injekcie spomínaným pacientom až po tom, čo u nich využil klasickú terapiu. Tá pozostávala v užívaní nesteroidových protizápalových liekov (pokiaľ ich znášali), ako aj z infúznej protibolestivej a protizápalovej liečby, ktorá priniesla pacientom iba čiastočný a krátkodobý efekt. Podávanie kolagénových injekcií prebiehalo počas 2 mesiacov v celkovom počte 10 až 15 injekcií podľa individuálnej potreby pacienta. Veľmi dobrý a stredne dobrý efekt liečby sa dosiahol u takmer 75 % pacientov, malý efekt liečby a bez efektu liečby bolo 25 % pacientov. Pacienti zároveň absolvovali rehabilitačnú liečbu. Ich stav doktor Buran zhodnotil hneď po skončení terapie a 3 mesiace po terapii.

Záver

Terapia bolesti pohybového aparátu býva dlhodobá a náročná. Vyžaduje si individuálny prístup, ale aj trpezlivosť pacienta. Veľkou výhodou kolagénových MD injekcií je ich bezpečnostný profil, nevykazujú žiadne nežiaduce účinky ani liekové interakcie, čo je veľmi dôležité u pacientov, ktorí trpia na viaceré ochorenia, čo si vyžaduje užívanie rôznych liekov. Navyše sú vhodné aj pre športovcov, nakoľko nemajú dopingové obmedzenia.

Článok pripravila odborná redakcie EDUKAFARM

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach