Mykózy a zápaly – nepríjemné spoločníčky žien

Pociťujete pálenie a svrbenie, cítite sa nepohodlne a vaše intímne prostredie je narušené. Nie ste gynekológ, neviete presne, o aký typ infekcie či zápalu ide, no aj napriek tomu viete, že vo väčšine prípadov ide o mykózy a zápaly, alebo o vaginálnu infekciu. Samozrejme, najlepšie je v každom prípade navštíviť lekára, ale napriek tomu je dobré vedieť, čo môže takúto intímnu nepohodu zapríčiniť a ako sa jej v budúcnosti vyhnúť.

mykozy a zapaly

Čo môže narušiť rovnováhu pošvového prostredia?

 • infikovanie pošvy baktériami, vírusmi či protozóami z vonkajšieho prostredia, ktoré sa napr. prenášajú na partnerku pri pohlavnom styku a vyvolávajú kvalitatívnu zmenu. Výsledkom je začervenanie sliznice, zápach a intenzívne bolesti pri pohlavnom styku.
 • zmena rovnováhy pošvy spôsobená poklesom lactobacilov a premnožením iných, v pošve bežne prítomných mikroorganizmov. Túto zmenu môžu spôsobiť rôzne okolnosti, napr. používaním nevhodných metód (výplachy) či antibiotík. Vtedy si zapríčiníme pokles laktobacilov, ktoré sa starajú o zabezpečenie rovnovážneho stavu v pošve. Nastáva kvantitatívna zmena a začína proces dlhodobej liečby.  

 Je veľmi dôležité dbať na prevenciu a udržiavanie správneho (kyslého) pH intímneho prostredia, pomocou glykogénu a kyseliny mliečnej. Mnoho žien však práve v tejto fáze robí základnú chybu, keď sa  rozhodne liečiť prirodzený, nezapáchajúci biely výtok,  ktorý nepredstavuje žiadnu formu vaginálneho zápalu. Konajú tak v domnienke, že ide o kvasinkovú infekciu pošvy – mykózu.

Intímne problémy nás môžu potrápiť aj v lete…

A keďže nepríjemné ženské problémy prejavujúce sa zápalmi  pošvy, výtokmi,  či pálením, ktoré je sprevádzané svrbením, nás môžu riadne potrápiť  aj v lete, je najvyšší čas povedať si čo robiť, aby sme im predchádzali, alebo – ak už máme tú smolu, že nás postihli, ako si s nimi poradiť.

Neznalosťou si niekedy môžeme viac uškodiť, než pomôcť…

Asi 20 % gynekologických ochorení je zápalového pôvodu.  Nie vždy je správne liečbu svojich intímnych problémov riešiť vo vlastnej réžii, pretože niektoré nesprávne liečené infekcie môžu zanechať trvalé následky – napríklad neplodnosť, panvová bolesť a iné problémy. Pokiaľ sa napríklad stane, že pacientka si dlhodobo lieči bakteriálnu vaginózu voľnopredajnými antimykotikami, môže sa dostať do bludného kruhu recidív tohto ochorenia, z ktorého je potom možné vystúpiť až pomocou antibiotickej liečby.

mykozy a zapaly

Mykóza, či bakteriálna vaginóza?

Bakteriálna vaginóza je najčastejšou príčinou pošvového výtoku u žien vo fertilnom veku (40 – 50 %), hoci povedomie a pochopenie tohto ochorenia je nízke. Vyznačuje sa znížením množstva lactobacilov a premnožením prevažne anaeróbnych mikroorganizmov. Najčastejším symptómom je zapáchajúci výtok a zvýšenie pošvového pH nad 4,5. Spôsobiť ju môže napríklad aj to, ak prechladnete v mokrých plavkách, alebo ste dlhodobo vystavená stresu, či liečená antibiotikami a rovnako tiež vtedy, ak to preháňate s hygienou intímnych partií. Rizikovou skupinou sú tiež ženy, u ktorých dochádza k hormonálnym zmenám (tehotenstvo, menopauza, užívanie hormonálnej antikoncepcie).

Vaginálna mykóza je diagnóza, ktorá sa tiež často vracia – často aj ako dôsledok opakovanej a nevhodnej samoliečby, keď v prípade problémov dlho odkladáme návštevu lekára. Stáva sa, že sa vyskytujú aj zmiešané zápaly, pri ktorých sa podieľajú okrem kvasiniek aj rôzne druhy baktérií. V prípade, že si naordinujeme samoliečbu nejakým voľnopredajným antimykotikom, môže sa stat, že zápal sa onedlho vráti, pretože liečebná terapia nepôsobila na baktérie. Preto lekár neraz musí zvoliť prípravky so širokým záberom, ktoré zničia kvasinky, aj škodlivé baktérie a súčasne budú mať aj ochranný účinok na prirodzené vaginálne prostredie. Ak sa vaginána mykóza objaví 3 – 4-krát počas jedného roka, hovoríme už o chronickej mykóze a jej liečba môže byť náročnejšia. Vyvolávajúcimi príčinami tohto zdravotného problému môže byť aj ochorenie štítnej žľazy, cukrovka, málokrvnosť, užívanie niektorých liekov, kúpanie v silne chlórovanej vode, nesprávna životospráva, časté striedanie partnerov a podobne.

Medikamentóznu liečbu pri mykóze, aj bakteriálnej vaginóze je vhodné doplniť aj alternatívnou liečbou – napríklad vhodnými probiotikami.

Tip do domácej lekárničky každej ženy:

mykozy a zapalyBiomilk Colon

ochrana hrubého čreva, eliminuje zápalové a hnilobné procesy v hrubom čreve

 • nízkolaktózový mliečny produkt, vyrobený mliečnokyslou fermentáciou z ekologicky čistého kravského mlieka
 • normalizujú črevnú mikroflóru
 • chránia hrubé črevo
 • zvyšujú obranyschopnsť organizmu
 • majú výrazne priaznivý efekt pri Crownovej chorobe, kolitídach a zápekoch
 • obnovujú prirodzenú flóru vo vagíne ženy

Aloe Vera 

mykozy a zapalyBiomilk Aloe Vera

účinný pri ochoreniach ženského pohlavného systému, pri gynekologických problémoch, ako sú myómy a zápaly, cysty

 • nízkolaktózový suchý mliečny výrobok, získaný mliečnokyslou fermentáciou z ekologicky čistého kravského mlieka obohatený o aloe vera
 • podporuje rast nových a zdravých buniek
 • zmierňuje zápaly
 • skracuje mnohonásobne čas liečenia rán a popálenín a aj po operácii
 • upevňuje krvné riečištia a zmierňuje zápaly a bolesti pri hemoroidoch a kŕčových žilách
 • regeneruje kožné bunky na hlave, upevňuje štruktúru vlasov a povzbudzuje rast vlasov, odstraňuje lupiny, padanie vlasov a ekzémy

mykozy a zapalyKapsuly Aloe vera

Biomilk Aloe Vera podporuje rast nových a zdravých buniek

 • Znižuje zápaly
 • Skracuje mnohonásobne čas liečenia rán a popálenín a aj po operácii.
 • Upevňuje krvné riečištia a znižuje zápaly a bolesti pri hemoroidoch a kŕčových žilách, pri tromboflebitíde.
 • Účinný pri ochoreniach ženského pohlavného systému, pri gynekologických problémoch, ako sú myómy a zápaly, cysty.

Biomilk Aloe Vera neobsahuje konzervanty a geneticky modifikované mikroorganizmy.

Použitie:

Pravidelné požívanie tohto produktu regeneruje kožné bunky na hlave, upevňuje štruktúru vlasov a povzbudzuje rast vlasov, odstraňuje lupiny, padanie vlasov a ekzémy.

mykozy a zapalyBiomilk Comfort

upokojujúce účinky pri strese a nervovom vypätí, zmierňuje zápalové procesy, má antiseptický účinok pri popáleninách, dermatitídach, ekzémoch, psoriáze

 • nízkolaktózový mliečny produkt , vyrobený mliečnokyslou fermentáciou z ekologicky čistého kravského mlieka
 • je obohatený levanduľovým olejom, pričom 300 mg kapsule obsahujú väčšie množstvo levanduľového oleja – 10 mg v každej kapsule
 • upokojuje pri strese a nervovom vypätí
 • pôsobí ako sedatívum pri ochoreniach nervového systému, depresii, nespavosti, migréne

Pre doplnenie dodávame, že bulharské rastlinné probiotiká dováža na Slovensko Ing. Ľubica Kuttnerová, 0911 937 944, 0918 517 986

E-mail: daflorn@azet.sk, info@bulgaricus.sk

Web: www.daflorn.com/sk/
Web: www.bulgaricus.sk