Nebežte s chrípkou hneď k lekárovi

Bojujete s chrípkou?

Výkyvy počasia a teplôt v tomto období spôsobujú, že stúpa počet pacientov s chrípkou či prechladnutím. Obe tieto vírusové ochorenia sa prenášajú vzduchom a práve týmto vírusom sa v tejto ročnej dobe darí najlepšie. Keď teda cítite, že na vás lezie prechladnutie, alebo že vás skolila chrípka, niektorí odborníci radia – zostaňte doma v posteli, nešírte nákazu po svojich kolegoch, no nebežte hneď ani k lekárovi. Toho treba navštíviť až po niekoľkých dňoch, ak sa Vám priťaží, alebo choroba neustupuje.

s chrípkou

Domáca liečba

Samozrejme, domáce liečenie nezahŕňa len posteľ a perinu, ale aj kvalitný spánok a pravidelné vetranie, aby sa k vám dostal čistý vzduch a vyvetrali sa vírusy. Zakrývanie úst a nosa pri kýchaní má byť absolútnou samozrejmosťou, takisto ako vyhadzovanie papierových vreckoviek po vysmrkaní. O pravidelnom dôkladnom čistení a umývaní rúk ani nehovoriac.

Pitie dostatočného množstva tekutín je predpokladom pre rýchle vyliečenie. Najlepšie je piť  nielen čistú vodu a minerálky na doplnenie solí a minerálnych látok, ale aj čerstvé vitamínové bomby z odšťaveného ovocia či zeleniny. Vhodné sú tie druhy, ktoré obsahujú najviac vitamínu C.

Netreba podceňovať ani silu prírodných čajov. Zaberajú výborne vtedy, keď ich doplníte medom s protizápalovými účinkami a citrónom plným vitamínu C. S čajmi to však netreba preháňať, aj bylinkami sa dá predávkovať. V lekárni aj bežne v obchode sú dostať hotové zmesi vhodné na liečenie chrípok. Známe sú napríklad účinky mäty priepornej či medovky lekárskej, ktoré majú príjemnú osviežujúcu chuť a uľavia od bolestí hlavy. Tymian a rumančekový kvet majú antiseptické účinky a zmierňujú potenie, lipový čaj naopak potenie podporuje a znižuje horúčku. Kôra vŕby bielej je vďaka množstvu salicylátov prírodnou náhradou acylpyrínu a baza čierna sa takisto odporúča pri horúčke. Na vírus chrípky zaberá aj anízový čaj, ktorý zároveň podporuje vykašliavanie. Opomenúť netreba ani čoraz populárnejší zázvorový čaj s ostrou chuťou a antibakterálnymi a protizápalovými účinkami. A čo takto cibuľový čaj, ktorý si varievali naše staré mamy?

Babičky mali aj ďalší recept, ako na chrípku. Každá rodina má svoj recept na domáci vývar, ktorý s chrípkou zatočí raz-dva aj podľa odborníkov. Výživná polievka z mäsa a zeleniny teda nielen chutí, ale aj zaberá.

Keď je reč o teplých nápojoch, na liečenie chrípky sa pripravila aj moderná veda. V lekárni si možno vybrať z niekoľkých druhov horúcich nápojov vo vrecúškach, ktoré si stačí rozpustiť v pohári horúcej vody. Na výber máte z viacerých príchutí, najbežnejšou je citrón.

Tipy a rady:

Zázvorový elixír s medom proti chrípke

Pikantný med na chrípku

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach