Schizofrénia

Používanie slova schizofrénia vo význame „rozdvojenosť“ je síce správne, ale zavádzajúce

Čo skutočne znamená slovo schizofrénia? V každodennom živote sa bežne stretávame s významom rozdvojenosť, ktorý je rovnako pravdivý, ako zavádzajúci. V psychiatrii totiž táto choroba s rozpoltenosťou nemá nič spoločné. Kedy sa tento význam v našom jazyku objavil a prečo sa často situácie či osoby označujú za schizofrenické, napriek tomu, že nevykazujú symptómy tohto vážneho duševného ochorenia?

Schizofrénia

Čo si pod schizofréniou skutočne predstaviť?

Názov tohto duševného ochorenia vznikol na začiatku 20. storočia z gréckych slov schizō (štiepiť, trhať, rozdeľovať) a frḗn (duša, rozum, myseľ). Bol vytvorený švajčiarskym psychiatrom Eugenom P. Bleulerom a odrážal vtedajšie chápanie tejto choroby. Postupom času sa názov schizofrénia s pôvodným významom v zmysle „roztrieštenosť“ alebo „rozdvojenosť“ ustálil aj v našom jazyku, dnes sa s ním môžeme často stretávať hlavne v publicistike, a to aj napriek tomu, že novodobé poznatky z oblasti psychiatrie už nevystihujú podstatu tohto slova. Pojem schizofrénia dnes pomenováva duševné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchami myslenia (bludy), vnímania (halucinácie), chovania a zmenami osobnosti, pričom pacienti strácajú kontakt s realitou, často si vytvárajú vlastný svet a neuvedomujú si, že sú chorí. Môžu byť napríklad presvedčení, že im ľudia čítajú myšlienky alebo ovládajú ich myslenie. Pre ľudí so schizofréniou potom môže byť ťažké komunikovať s okolím, môžu byť vylúčení z každodenných aktivít a kontaktu s okolitým svetom.

Kto môže ochorieť a ako sa schizofrénia prejavuje?

Prvé príznaky ochorenia sa obvykle prejavujú v období dospievania alebo v rannej dospelosti, sú ale známe prípady, kedy schizofrénia prepukla aj u ľudí starších než 40 rokov. Schizofrénia sa vyskytuje po celom svete a postihuje asi 1 percento populácie. Ochorením sú ohrození ako muži, tak ženy.

Jednoznačná príčina vzniku schizofrénie nie je doteraz známa. Rovnako ako u iných chronických ochorení akými sú srdcovo-cievne ochorenia a cukrovka, aj u schizofrénie sa predpokladá, že k jej rozvoju prispieva kombinácia rôznych faktorov. Dôležitú rolu môžu hrať genetické predispozície a vplyv prostredia alebo poškodenie mozgu počas narodenia. Samotné prepuknutie choroby potom môže byť dôsledkom vystavenia organizmu nadmernému množstvu stresu, hlavne v období rannej dospelosti. S rozvojom schizofrénie je tiež spájané užívanie drog, vrátane marihuany.

Hlavná je včasná liečba

Pri liečbe schizofrénie je veľmi dôležité pravidelné a dôsledné užívanie liekov, ktoré pomáhajú predísť opakovaniu choroby a hospitalizácií. K dispozícii sú rôzne druhy liekov, ktoré pomáhajú zvládnuť príznaky schizofrénie, ich podávanie je v súčasnej dobe možné formou tabliet alebo dlhodobo pôsobiacich injekcií

Je veľmi dôležité začať s liečbou čo najskôr po diagnostikovaní ochorenia. Platí tu pravidlo, čím skôr sa začne pacient liečiť, tým má väčšiu šancu, že na liečbu bude reagovať a vráti sa tak na úroveň fungovania pred prepuknutím choroby.

Môže mať schizofrénia dobrý koniec?

Napriek tomu, že schizofrénia je vážne ochorenie, neznamená to, že by chorí nemohli mať kvalitný život a byť nezamestnaní. Tak ako každý, kto je dlhodobo chorý, aj pacienti so schizofréniou môžu aj vďaka správnej liečbe a postoju okolia zvládať svoj život ako my ostatní.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach