Niekoľko zaujímavostí o malinách

Malina jej plod je zložený z drobných guľôčok červenej farby. Obsiahnuté farbivo v tomto ovocí patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Čím sýtejšej a tmavšej farby sú, tým je koncentrácia tohto farbiva vyššia.

Maliny majú viacero pozitívnych zdravotných účinkov.  Obsahujú kyselinu ellagovú, silný antioxidant, ktorý má preukázané účinky v prevencii proti vzniku rakoviny.

Šťava pôsobí preventívne pri zdravotných ťažkostiach akými sú chudokrvnosť, hypoglykémia, vysoký krvný tlak, nevoľnosť pri cestovaní, žalúdočné vredy, bolestivá menštruácia, hnačka, hnisavá infekcia, či nedostatočný krvný obeh.

Ich konzumácia je tiež odporúčaná pri šerosleposti a očných chorobách vôbec. Už v starej čínskej medicíne sa maliny využívali na liečbu šeroslepoty.

Maliny obsahujú vitamíny A, B, C, E, cukry, minerály a silice, najmä však veľké množstvo vápnika, horčíka a liečivé bioflavonoidy, ktoré si zachovávajú svoj účinok aj dlho po ich odtrhnutí a dokonca aj pri rôznych spôsoboch konzervovania.

Mohlo by vás zaujímať

Chcete mať v záhrade lahodné maliny?

Radí pomológ Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. Lahodné maliny patria k našim najstarším ovocným rastlinám a rovnako dobre chutia malým i veľkým. Viete, ako ich… Čítaj ďaľej

Vďaka obsahu biotínu maliny zlepšujú lesk a pružnosť vlasov, prispievajú ku kráse našej pleti a nechtov.

Napriek tomu, že sú ovocím s príjemnou vôňou a sladkou chuťou, sú v nich len veľmi málo zastúpené kalórie a tuky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach