Šafran

Šafran, odkiaľ pochádza a čo to je

Šafran siaty alebo Crocus sativus je blízkym príbuzným okrasných šafranov (Crocus vernus – šafran jarný). Pochádza zo západnej Ázie. Na jeseň má fialové kvety, z čneliek kvetu (niekedy nesprávne nazývané blizny), ktoré sa zberajú ručne, odštipnutím sa získava rovnomenná korenina šafran, ktorá patrí medzi najdrahšie koreniny sveta (vyše 100 000 čneliek váži len asi 1000 g).

V gréckej mytológii sa v povesti spomína, že Zeus spával na posteli zo šafranu. Už Feničania používali šafran ako koreninu a liečivo. Spoznali ho pravdepodobne od Indov. Aj za čias antiky bol šafran luxusným tovarom a za jeho falšovanie alebo nesprávne miešanie boli vysoké pokuty. Bohatí Rimania zvykli posýpať v svadobnú noc posteľ šafranovými bliznami. V mnohých kultúrach bolo zvykom farbiť svadobný závoj na žlto práve šafranom.

Najviac sa ho pestuje v Iráne, Španielsku, v južnom Francúzsku, v severnej Afrike a Latinskej Amerike. Používa sa v španielskej, latinskoamerickej, francúzskej a orientálnej kuchyni, kde ochucuje a farbí pokrmy.

Zloženie

Obsahuje karotenoidy krocín krocetínšafranal, sacharidy, tuk, bielkoviny a vodu. V porcii jednej polievkovej lyžice ( asi 2 gramy) sa nachádza aj zanedbateľné množstvo vitamínu A, B a C, z minerálnych látok obsahuje najviac mangánu.

Ako a kde sa používa

Šafran je takmer rovnako drahý ako zlato. Chutí medovo, zľahka ostro, horkasto a veľmi aromaticky. Pravý šafran pridáva Vášmu jedlu intenzívnu žiarivú žltú farbu a ušľachtilú exotickú chuť.

Šafran sa používa pri bežnom varení – v studenej i teplej kuchyni, do šalátov, ale aj pri sladkostiach. Perfektný je v omáčkach, rôznych nátierkach, môžete ho pridať do ryže, k zemiakom, do jogurtov, ale aj k rybám a mäsu.
Neodmysliteľne patrí do milánskeho rizota, francúzskej rybacej polievky bouillabaise, nachádza sa v indickom biryani, ale aj v marockom citrónovom kurati. Používa sa aj pri pečení chleba a pečiva. Pridáva sa však až tesne pred koncom varenia, pretože by sa varením znehodnotil. Na štyri porcie postačí štvrť lyžičky prášku alebo celistvých blizien. Kombinuje sa najmä s oreganom, rozmarínom a bazalkou.

Šafran a jeho liečivé účinky

Účinky šafranu na naše zdravie sú mnohoraké. Zlepšuje imunitu, podporuje trávenie, znižuje prejavy astmy a alergie. Upokojuje nervový systém, uvoľňuje kŕče a je to prírodné antidepresívum. Potláča bolesti žalúdka, prečisťuje a podporuje funkciu pečene a dodáva energiu.

Korenie účinkuje ako analgetikum, zmierňuje menštruačné bolesti i ťažkosti pri prechode. Potláča bolesti žalúdka, prečisťuje a podporuje funkciu pečene a dodáva energiu.Nedarí sa vám otehotnieť? Uvarte drahému šafranovú delikatesu, vyprovokuje tvorbu spermií.

Mohlo by vás zaujímať

Zázračná a voňavá škorica

Máte doma škoricu? Vo väčšine domácností škorica ako aromatické korenie, či už vo forme tyčinky, alebo prášku, má svoje pevné miesto. Avšak okrem toho, že… Čítaj ďaľej

Beauty tip redakcie:

Prírodná maska proti akné a príznakom starnutia

Túto masku je najlepšie nanášať hneď ráno, na prázdny žalúdok. Pokojne ju môžete používať každý deň, ale pamätajte na to, že kurkuma necháva na pleti mierne žltkasté zafarbenie, ktoré vymizne po jednom dni.

Suroviny:

  • 1 šálka šošovice
  • 2 ČL mletej kurkumy
  • 10 – 20 byliek šafranu
  • 1 ČL prášku zo santalového dreva
Šafran
https://www.shutterstock.com

Postup: 

Šošovicul, kurkumu, šafran a prášok zo santalového dreva vložte do mixéra. Rozmixujte na jemný prášok, potrvá to asi 1 – 3 minúty. Jednu polievkovú lyžicu prášku preložte do malej misky, pridajte trochu vody a vymiešajte na pastu. Naneste na pleť a nechajte pôsobiť asi 10 – 15 minút alebo kým nepocítite, že vrstva vyschla a maska začala sťahovať svaly na tvári.
Napokon opláchnite vlažnou vodou, najlepšie v sprche.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach