Pohľad do vašich očí prezradí všeličo….

Riadia sa tým aj odborníci?

Hovorí sa, že oko je okno nielen do duše, ale iridológovia dodávajú, že aj do vášho tela. Odhalia váš zdravotný stav na základe tvaru a pigmentácie škvŕn v očnej dúhovke.

Iridológia

Ako irisdiagnostika vyzerá v praxi?

Najčastejšie sa k tomu používa lupa a jednoduché zahľadenie sa do oka. Rozbor dúhovky, zrenice a očného bielka sa začína farbou očí. Ak ste napríklad hnedookí, podľa iridológov máte dedičné dispozičné zaťaženie niektorých orgánov – najmä pečene,  krvné problémy, hustejšiu krv a sklon k zažívacím problémom. Ak máte popraskané krvné žilky, je váš mozog preťažený, zväčšená zrenička symbolizuje psychickú záťaž, problémy so spánkom a s motorikou.  Taktiež odzrkadľuje problematickú krčnú chrbticu, citlivé črevá, srdce, depresie…

V oku sa odráža i to, či máte zdravý a vyvážený jedálny lístok

Oko je rozdelené na niekoľko sektorov – orgánových polí. Napríklad v hornej časti oka sa podľa iridológov nachádzajú zmeny súvisiace s mozgom a jeho činnosťou, v spodnej časti je koža, vpravo srdce… Každý orgán má v oku svoje zastúpenie. Prínos iridológie spočíva podľa zástancov tejto metódy v tom, že vypovedá tri až päť rokov dopredu, čo sa v našom tele odohrá.

Príklad: Pacientke, ktorej diagnostikovali gynekologický problém, identifikovali v oku usadeninu – tmavú bodku. Neskôr sa to prejavilo v pribúdajúcich ťažkostiach. Iridológ v tom videl dôsledok pôsobenia istých druhov toxínov. Preto odporučil pacientke očistnú kúru organizmu a špeciálne bylinky proti abnormálnemu rastu buniek. Po niekoľkých mesiacoch, keď  jedla viac ovocia a zeleniny, pila nápoje s chlorofylom a viac vody, užívala bylinné, vitamínové a minerálne prípravky,  pôvodný problém zmizol.

Čo hovoria odporcovia?

Iridológia nie je ako klasická medicína. Hľadá príčiny, a nie symptómy. Iridológia sa využíva najmä pri preventívnej starostlivosti.  Nepatrí do „serióznych“ lekárskych oborov, a preto by sme sa nemali bezvýhradne spoľahnúť na výsledky možných zistení a riadiť sa nimi bez toho, aby sme obišli odbornú lekársku starostlivosť.
Iridológia má svojich odporcov, a preto bola opakovane hodnotená v kontrolovaných experimentoch a vo všetkých prípadoch zlyhala. V jednej štúdii sa môžete dočítať, že bolo vyšetrených 762 ťažko chorých pacientov. Iba 2.7 na sto týchto chorých ľudí malo znamenie v mieste chorého orgánu, takmer polovica však mala určitý znak v mieste orgánu, ktorý nebol postihnutý ochorením. „Táto metóda nie je schopná spoľahlivo ukázať chorý orgán, ani odlíšiť orgán zdravý od chorého,“ hovoria odporcovia.V textoch Internet medical education je iridológia označená ako pseudoveda založená na mapách alebo schémach neexistujúcej anatómie v šiestich hlavných kruhoch iris.

Názor z iného tábora…

Podľa inej štúdie zverejnenej na internete ,ide o „súbor experimentálne overených a štatisticky zdokumentovaných poznatkov o všetkých anomáliách ľudskej dúhovky, ktorej výskyt má štatistickú koreláciu vyššiu než bežnú a súvisí s určitou udalosťou či faktom v oblasti anamnézy či diagnózy sledovanej osoby.“ Táto vedecká oblasť sa stala inšpiráciou pre vznik špičkových pracovísk s dokonalými technologickými zariadeniami, medzi ktoré patria  vysoko rozlišujúce digitálne kamery so schopnosťou vidieť nielen v oblasti prirodzeného svetla, analyzátory a softvéry umožňujúce porovnávanie snímok a množstvo nazbieraných dát…atď. Údaje v tejto štúdii hovoria, že ide o otázku skenovania, uchovania a využívania dát biometrie očnej dúhovky s časovo premennými charakteristikami. Zatiaľ čo odtlačky prstov zostávajú nemenné po celý život a nič o našom stave neprezradia, očná dúhovka je momentálnym zrkadlom tela, jeho veku, kondície, chorôb duševných, telesných i skrytých…

Budúcnosť iridológie

Biometrické dáta získané z očí sa čoraz viac využívajú vo sfére bezpečnosti osôb. Tieto údaje dnes nemajú praktické využitie okrem identifikácie osôb. V budúcnosti sa však môžu stať cenným zdrojom  pre zdravotné poisťovne, šéfov firiem…atď. Snímky oka totiž zaznamenávajú aj možné psychické stavy, zákerné choroby, celkový životný štýl človeka a to sa možno už o pár rokov stane predmetom záujmu budúcich zamestnávateľov a poisťovní. Ktovie? Zatiaľ sa aspoň v tom našom osobnom kontakte spoľahnime na „obyčajný“ priamy pohľad z očí do očí – veď aj ten prezrádza o človeku veľa dôležitého.

-mt-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach