Bezpečný byt pre dieťa

Na batoľa striehne v byte veľa nebezpečných nástrah. Maličké deti nedokážu odhadnúť nebezpečenstvo. Stačí malá chvíľka nepozornosti dospelých a následky môžu byť veľmi tragické. Malé deti preto ani na okamih nenechávajte bez dozoru.

Bezpečný byt pre dieťa

Voľne položené koberce, rôzne predložky, behúne sú pre dieťa vždy hrozbou pádu, alebo zakopnutia.  Dlážka by preto mala tvoriť súvislú  rovnú plochu,  vhodné sú parkety, podlahová krytina a koberce od steny k stene. Taký dvojročný drobček je nesmierne vynaliezavý a zvedavý. Možno aj vy nechávate otvorené okno alebo dvere na balkón, v presvedčení,  že váš drobec tam aj tak nedosiahne. Verte, že aj dieťa, ktoré sotva chodí, vylezie na stoličku či gauč pri okne a odtiaľ na  parapetnú dosku.  Nikdy preto nenechávajte dieťa pri otvorenom okne samotné. Ak chcete vetrať, použite bezpečnostnú poistku, ktorá okno napevno udrží pootvorené a dieťa ho nedokáže viac otvoriť. Podobne  zabezpečte aj  balkónové dvere.

 

Zabráňte úrazom

Ostré hrany stolíkov sú väčšinou v nebezpečnej výške hlavičky dieťaťa. Nemusíte hneď vymieňať nábytok. Stačí, ak na ostré hrany natiahnete mäkké zaguľatené chrániče. Dostanete ich v domácich potrebách, alebo ich môžete objednať cez internet.  Pokiaľ je v dome malé dieťa, zrieknite sa aj parády rôznych dečiek a obrusov. Dieťa ich ľahko stiahne na seba spolu s horúcou kávou, pohármi či popolníkom.  Z dosahu detských rúčok odstráňte aj rôzne čistiace prostriedky, parfumy a najmä lieky. Časté a veľmi bolestivé úrazy u malých detí, väčšinou s trvalými následkami  sú  popáleniny.  Pri varení preto zaistite hrnce na sporáku ohrádkou, varte na zadných horákoch a predovšetkým nikdy nenechávajte dieťa v kuchyni samotné. Len krátka chvíľka nepozornosti a dieťa stiahne na seba  horúci hrniec s jedlom či vriacou vodou. Hotovou pohromou môže byť aj nezaistená horúca žehlička.

Nebezpečná voda, aj elektrina

Ak dieťa kúpete vo veľkej vani, nezabudnite, že batoľa nemá  takú stabilitu ako dospelý a veľmi ľahko sa pri sprchovaní alebo kúpaní  pošmykne.  K vani  preto pripevnite držiak vo  výške dieťaťa a na spodok vane dajte protišmykovú podložku. Nenechávajte nikdy batoľa vo vani s napustenou  vodou bez dozoru. Aj v pomerne malej vode sa môže utopiť. Stačí, ak sa pošmykne a tvárou sa ponorí pod hladinu. Samozrejmosťou by malo byť odstránenie všetkých ostrých predmetov:  nože, nožničky, ihlice, skrátka všetko, na čom sa dieťa môže porezať a dopichať, nenechávajte v dosahu jeho rúčok.  Malé pršteky drobčekovia rady pchajú do každého otvoru. Preto nezabudnite všetky elektrické zástrčy zabezpečiť chráničmi. Pre detský organizmus je totiž elektrický prúd mnohonásobne nebezpečnejší ako u dospelých.

Martina Hanzelová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach