Umelé mlieko: Iné pre dievčatko a iné pre chlapca?

Moderné umelé mlieka sa hrdia tým, že poskytujú pre dieťa všetko potrebné a že sú zložením veľmi podobné klasickému materskému mlieku. Nedávne zistenia však ukázali, že chlapci potrebujú kvalitatívne mierne odlišné mlieko ako dievčatá, a tento fakt by mal byť postupne zohľadnení aj pri výrobe umelých mliek.

Iné pohlavie, iné potreby

To, že ženské telo má do istej miery iné zloženie ako mužské je všeobecne známe. Mužské telo je svalnatejšie, ženské obsahuje viac tuku a potrebuje viac vápnika. Potrebám tela by sa preto mala prispôsobiť aj výživa detí, a to už od najnižšieho veku. Diskusie na odbornej úrovni o kvalite a úpravách umelého mlieka rozpútali sledovania opičích mamičiek. Keď mala opica syna, produkovala mlieko s vyšším obsahom tuku a bielkovín a keď mala dcéru, jej mlieko bolo chudšie, ale zato malo vyšší obsah vápnika. Umelé mliekoKaždá máme iné mliečko

Jedna z vedcov, ktorí sa zaoberajú touto problematikou – Katie Hindeová z Harvardskej univerzity tvrdí, že podobne ako existujú rôzne dezodoranty pre mužov a ženy, tak by mali existovať aj rôzne umelé mlieka pre chlapcov a dievčatá. Doposiaľ sa umelé mlieka líšia len podľa vekovej kategórie dojčiat, pohlavie dieťatka nie je rozlíšené. Táto odborníčka vyslovila aj ďalší zaujímavý fakt, a síce, že kvalita materského mlieka sa líši od ženy k žene, a preto, nie vždy je pre dieťa lepšou voľbou ako formula. Špeciálne ide o ženy so zlou životosprávou, ženy, ktoré drogujú, fajčia, pijú alkohol alebo trpia rôznymi ochoreniami, či musia užívať lieky, ktoré prenikajú do mlieka. Každá žena má mlieko inej kvality, s iným množstvom vitamínov, minerálov, cukrov, tukov a ďalších živín. V niektorých prípadoch je kvalita mliečka taká nízka, že kŕmenie bábätka umelým mliekom má väčší význam ako dojčenie.

Kedy je lepšia formula

I keď je dojčenie materským mliekom vo všeobecnosti preferované a rozhodne je pre dieťatko tým najlepším, platí to len vtedy, ak má mamička kvalitné mlieko, ktoré jej telo vyrobilo na mieru svojho dieťatka. Vo väčšine prípadov to tak aj je, ale ako sme už spomínali v niektorých prípadoch je lepšie kŕmiť dieťatko umelým mliekom ako nekvalitným materským, ktoré nemá dostatok potrebných vitamínov a živín. Katie Hindeová dopĺňa, že ženy, ktoré si zvolia skôr umelé mlieko ako dojčenie a robia to najmä z dôvodu, že sú si vedomé zlej životosprávy alebo ďalších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu mlieka, by sa nemali cítiť previnilo.

Chlapci potrebujú tuky a bielkoviny, dievčatká vápnik

Pre novorodeniatka a dojčatá mužského pohlavia je veľmi dôležité mliečko s vysokým obsahom tuku a bielkovín. Dievčatká zase potrebujú mlieko menej bohaté na tuk a bielkoviny, ale zase by malo mať vysoký obsah vápnika. Dôvodom na kvalitatívne rozdielne umelého mlieka podľa pohlavia dieťaťa je aj rozdielny spôsob, akým reagujú na materské mlieko. Materské mlieko obsahuje aj stresový hormón kortizol a ak matka prežíva stresujúce obdobie a nachádza sa v ťažkej situácii, hladina stresového hormónu v mlieku sa zvýši. Veľmi citlivo naň reagujú najmä dievčatá, ktoré môžu byť kvôli nemu podráždené, môžu mať problémy so spánkom a byť plačlivé. Zaujímavé je, že chlapcov hladina kortizolu v materskom mlieku neovplyvňuje, aspoň nie tak výrazne.

-sz-