Aj vy máte problémy pri dojčení? Ako sa im vyhnúť?

Dojčenie môže byť fyzicky aj emocionálne vyčerpávajúce. Našťastie však existujú profesionáli a zdroje, ktoré nám pomôžu využiť skúsenosti iných mamičiek. Niektoré problémy pri dojčení sú bežnejšie ako iné, napríklad prekrvenie a odieranie bradaviek. Dojčenie komplikujú tiež isté základné ochorenia. Čo je dobré vedieť o bežných problémoch a ako sa im vyhnúť?

Poškodenie bradaviek

Toto je jeden z najčastejších problémov dojčiacich matiek, vzniká najmä vtedy, ak má dieťa problém dobre sa prisať. Najdôležitejšie je počkať, kým dieťa otvorí ústa dokorán, ako keby si chcelo odhryznúť z jablka. Pomôže hladenie prstom alebo bradavkou po jeho hornej pere, tak otvorí ústočká viac.

Bolesť krku

Pri dojčení sa automaticky dostávame do polohy, v ktorej môže trpieť náš krk. Predtým nebol zvyknutý na takúto námahu, a tak to dá najavo bolesťou. Pomáha zmena polohy pri dojčení, používanie vankúša na podopretie hlavy. Faktom však je, že bolesti krku, ale aj chrbta a ramien, sú pri dojčení dosť časté.

Bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť krížov môže byť spôsobená mnohými faktormi, ktoré súvisia s tehotenstvom a pôrodom, takže neraz je veľmi ťažké určiť spúšťač. Tým, že sa viac nakláňame k dieťaťu, automaticky zaťažujeme túto oblasť výraznejšie. Ak máme chronické bolesti chrbta, vyskúšajme dojčenie v ľahu na chrbte. Dieťatko máme jednoducho na sebe.

Mohlo by vás zaujímať

kedy dieťa odstaviť

Kedy je správny čas ukončiť dojčenie? Kedy dieťa odstaviť?

Ukončenie dojčenia či „odstavenie“ dieťaťa – ako sa tomuto často náročnému problému hovorí – si vyžaduje trpezlivosť a pevnú vôľu. Špeciálne, ak máme ratolesti, ktoré by… Čítaj ďaľej

Syndróm karpálneho tunela

Tento stav sa spája najčastejšie s preťažením rúk pri práci na počítači. Môže však vzniknúť tiež z neustáleho ohýbania zápästia, ktorým pridržiavame dieťaťu hlavičku pri dojčení. Pomôžeme si správnou polohou ruky, ktorú používame ako oporu hlavy dieťaťa.

Päta dlane – časť pri zápästí – by mala byť oproti chrbtici dieťaťa. Ruku držíme vystretú a končekmi prstov jemne podopierame hlavu dieťaťa. Keď je krk dieťaťa podopretý, môže pritiahnuť hlavu k prsníku samostatne.

Osteoporóza

Osteoporóza je stav, keď telo stráca príliš veľa kostí. Počas dojčenia sa vápnik, ktorý dieťa dostáva, odoberá z kostí matky. Štúdie ukazujú, že 3 až 5 % žien stráca počas dojčenia kostnú hmotu. Preto by sme mali denne prijať 1 300 mg vápnika. Jedzme potraviny s vysokým obsahom vápnika, ako sú mlieko, tvrdé syry a jogurt.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach