Dojčenie počas COVIDu: Čo treba vedieť? Na čo si dať pozor?

Svetová pandémia nového koronavírusu zasiahla všetky oblasti nášho života. Nielen prácu, financie, vzťahy, ale aj tehotenstvo, pôrod, dojčenie. Čo je okrem dodržiavania základných opatrení treba vedieť, ak v tomto období dojčíme syna či dcérku?

Ochrana našich najmenších je našťastie podobná našej vlastnej ochrane. Isteže, dnes nemôže a nie je známe všetko o víruse SARS-CoV-2, a určite sa to nezmení ani najbližšie mesiace či roky. Z toho, čo vieme doposiaľ je však dojčenie aj napriek pandémii bezpečné a odporúčané. Samozrejme vtedy, ak dodržiavame hygienu a R-O-R.

dojčenie
https://www.shutterstock.com

Prechádza koronavírus do materského mlieka?

Doposiaľ vedci nenašli SARS-CoV-2 v materskom mlieku, hoci výskum je obmedzený. Dve prípadové štúdie z Číny uvádzajú, že nový koronavírus sa nenašiel v materskom mlieku žiadnej zo žien, ktoré ochoreli na COVID-19 v poslednom trimestri tehotenstva.

Obe ženy porodili zdravé deti, ktoré nemali koronavírusovú infekciu. Matky sa vyhýbali kontaktu s pokožkou novorodencov a izolovali sa, kým sa nezotavili.

Navyše, vedci veľmi dobre poznajú najbližšieho príbuzného nového koronavírusu – vírus ​​SARS-CoV. Ani tento koronavírus sa nenašiel v materskom mlieku.

Čím by sme sa mali riadiť pri dojčení?

Ak môžeme dieťa dojčiť, pokračujeme v dojčení, je to dôležité. Vieme, že vírus sa prenáša ešte skôr, ako sa prejavia príznaky. A tiež, že mnoho ľudí nemusí mať žiadne príznaky, pričom vírus prenášajú. I keď vieme, že nakazená mamička neprenesie nový koronavírus do materského mlieka, stále ho môžete preniesť kvapkami z úst a nosa, prípadne dotykom na potomka.

Takže bez ohľadu na to, či sa cítime choré alebo nie:

Umývajme si ruky – vždy pred kontaktom s dieťaťom a po ňom, a to starostlivo. Umývajme sa aj pred manipuláciou s detskými fľašami a inými detskými potrebami či hračkami.

Mohlo by vás zaujímať

Štrajk pri dojčení: Zrazu odmieta dojčenie?

Každá dojčiaca mamička spozornie, keď zrazu jej malý-veľký jedák začne odmietať dojčenie alebo výrazne obmedzí počet kŕmení. Ako tento štrajk pri dojčení prekonať, prečo vzniká… Čítaj ďaľej

Nosme rúško alebo masku – pomaly, ale isto sme si zvykli nosiť rúško vonku, ale doma zrejme nie. Pri dojčení by sme ho však mali mať aj doma. Bez ohľadu na to, či máme alebo nemáme príznaky COVIDu. Rúško nosme aj počas nosenia, prebaľovania alebo rozhovoru s dieťaťom. Isteže, nie je to veľmi príjemné a dieťa nebude vidieť našu mimiku, ale môže to pomôcť zabrániť infekcii.

Dezinfikujme povrchy – všetky miesta častých dotykov pravidelne dezinfikujme čistiacim prostriedkom na báze alkoholu. Špeciálne: prebaľovacie pulty, fľaše, hračky, hryzadlá a povrchy okolo.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach