Štrajk pri dojčení: Zrazu odmieta dojčenie?

Každá dojčiaca mamička spozornie, keď zrazu jej malý-veľký jedák začne odmietať dojčenie alebo výrazne obmedzí počet kŕmení. Ako tento štrajk pri dojčení prekonať, prečo vzniká a ako sa vrátiť k dojčeniu? 

Čo je to dojčenský štrajk?

Štrajk pri dojčení definujeme ako časové obdobie, keď dieťa, ktoré dobre papalo materské mlieko, dojčenie náhle odmietne. Zvyčajne nastáva vo veku okolo troch mesiacov, teda v období, keď si  bábätká viac uvedomujú svet okolo seba. 

Niektoré deti začnú odmietať prsník, iné materské mlieko papajú, ale pri dojčení sú nepokojné, rozrušené. Podobne sa správajú aj keď sú niečím rozptýlené, ale pri štrajku to trvá dlhšie a neupokoja sa. 

Je to znak, že treba prestať dojčiť?

Niektoré mamičky tento, zvyčajne krátkodobý signál považujú za znamenie, že dieťa je pripravené na odstavenie. Podľa odborníkov je to však nepravdepodobné, pretože deti sa zriedka samy odstavia pred dosiahnutím veku 2 rokov. A nerobia to náhle, ale postupne znižujú trvanie a frekvenciu kŕmení. 

Prečo dieťa začne štrajkovať pri dojčení? 

Z rôznych fyzických a emocionálnych dôvodov. Najčastejšie príčiny:

  • preťaženie alebo bolesť ucha,
  • boľavé hrdlo, vred v ústach, 
  • ochorenie ruky, nohy a ústa,
  • boľavé ďasná,
  • frustrácia spôsobená nízkym prísunom mlieka, keď je tok mlieka príliš pomalý, alebo nadmerným množstvom mlieka, keď je tok mlieka príliš rýchly,
  • frustrácia spôsobená zmenou chuti mlieka v dôsledku hormonálnych zmien alebo zmien stravy mamičky,
  • zážitok, keď ich pri dojčení zaskočil hlasný zvuk alebo mama, ktorá po uhryznutí vykríkla,
  • cíti, že matka je v strese, hnevá sa alebo sa inak nesústredí sa na dojčenie,
  • zmena výrobkov osobnej starostlivosti, zmena vône,
  • rozptýlenie spôsobené nadmerne stimulujúcim prostredím.

Mohlo by vás zaujímať

kedy dieťa odstaviť

Kedy je správny čas ukončiť dojčenie? Kedy dieťa odstaviť?

Ukončenie dojčenia či „odstavenie“ dieťaťa – ako sa tomuto často náročnému problému hovorí – si vyžaduje trpezlivosť a pevnú vôľu. Špeciálne, ak máme ratolesti, ktoré by… Čítaj ďaľej

Ako bábätko povzbudíme k opätovnému dojčeniu?

Nechajme ho veľa času tráviť v kontakte koža na kožu s nami. Doprajme mu jemné masáž a jemne mu ponúknime prsia. Meňme polohy dojčenia, nechajme mu možnosť vybrať si, ako mu je najlepšie. Ak máme podporenie na rozptýlenie alebo rušné prostredie, vytvorme si pokojný tmavý kútik na dojčenie. Ponúknime mu prsník, keď sedíte spolu v teplom kúpeli. Keďže deti veľmi dobre vycítia naše napätie, snažme sa pri dojčení byť uvoľnené a minimalizovať stres. 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach