Ako rozoznať príznaky pneumónie u detí?

Pneumónia, teda zápal pľúc je u detí prekvapivo častým ochorením. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je ročne diagnostikovaným celosvetovo 156 miliónov detí do päť rokov so zápalom pľúc. Pri tomto ochorení sa pľúca plnia hlienovou alebo hnisovou tekutinou. Treba myslieť na to, že zápal pľúc nie je „len kašeľ“, ale môže ohroziť aj život.

príznaky pneumónie

Nezmieňajme ho, nepodceňujme

Zápal pľúc sa môže vyskytnúť v akomkoľvek ročnom období, ale v chladných mesiacoch sú prípady ochorenia najčastejšie. Na to, aby sme vedeli dieťaťu čo najlepšie a najrýchlejšie pomôcť a minimalizovali riziko ohrozenia života dieťaťa, je dôležité poznať už prvé prejavy tohto ochorenia. Zápal pľúc môže spočiatku vyzerať, ako prechladnutie s kašľom, ale čoskoro sa začnú prejavovať aj iné príznaky.

Najčastejšie varovné príznaky

U dojčiat a malých detí sa zápal pľúc najskôr prejavuje kombináciou horúčky a kašľa. Predtým ako dieťa zakašle si môžete všimnúť rýchlejšie dýchanie alebo celkovo problémy s dýchaním. Čím dlhšie trvajú problémy s kašľom, dýchaním a horúčkou, tým je väčšia pravdepodobnosť, že dieťa trpí zápalom pľúc. U dojčiat sa môže prejaviť celkový nepokoj, malátnosť a problémy pri kŕmení – dojča nevie dýchať pri kŕmení.

Problémové dýchanie v prípade pneumónie je charakteristické hlučným dýchaním spojeným s dýchavičnosťou. Dýchanie je vysiľujúce, dieťa pri ňom napína hrudník i bruško, rozširujú sa nosné dierky. Takýto spôsob dýchanie môže sprevádzať aj iné vážnejšie ochorenie, preto je určite na mieste čo najrýchlejšie vyhľadať odbornú pomoc. Nečakajte na to, že to prejde, ani to neriešte štýlom, že dieťa „len kašle“, „len prechladlo“ a podobne.

Ktoré deti sú náchylnejšie na pneumóniu?

Deti, ktoré trpia ochorením srdca alebo iným ochorením dýchacích ciest sú náchylnejšie na zápal pľúc. Rovnako aj ak niekto v prostredí, kde sa dieťa pohybuje fajčí, riziko pneumónie rastie. V každom prípade, ak spozorujeme, že dieťa nedýcha tak ako zvyčajne, je letargické, nereaguje bežným spôsobom, má horúčku a kašeľ, treba čo najskôr vyhľadať lekára. V týchto prípadoch nie na čo čakať.

-sz-