Pár trikov pre pracujúce mamičky

Aby sme boli v pohode po celý deň

Každá pracujúca mamička má čo robiť, aby zvládala, prácu, domácnosť a starostlivosť o deti. Dennodenný stres zanechá negatívne vplyvy nielen na našom zdraví, ale aj na nálade, ktorá panuje v našej rodine. Ak sme vystresované, nervózne, či úzkostlivé, ovplyvní to náš vzťah s partnerom, rovnako aj naše deti. Na to, aby sme boli v čo najlepšej pohode, sa však dá popracovať, a to nielen doma, ale aj počas pracovného dňa. Tu je pár trikov, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie.

 pracujúce mamičky

Chaos a stres ráno znamená taký celý deň

Podstatné je nezačať pracovný deň chaosom, stresom, nervozitou, nepodarkami, uponáhľanosťou. Ak totiž práve takto začneme, tak budeme počas celého dňa v rovnakej nálade a bude to cítiť aj naše okolie. Čo teda urobiť preto, aby sme mali úspešný deň a boli v pohode až do ďalšieho dňa?

Začnime ráno úspechom

Samozrejme, úspech v práci sa nedá len tak naplánovať, ale do istej miery to ovplyvniť môžeme. Napríklad tým, že začneme svoj pracovný deň jednoduchými úlohami, ktoré môžeme urobiť rýchlo a prinesú úspech – pre nás aspoň malý pocit hrdosti. S takýmto začiatkom sa hneď lepšie pracuje ďalej. Dôležité je, aby sme v dopoludňajších hodinách dokončili aspoň jedno dôležité bremeno, alebo úlohu, ktorá nás v mysli tlačí. Ak by sme totiž za dopoludnie nič nevyriešili, zmocní sa nás pocit paniky a stresu, neúspechu a ďalšie negatívne stavy sa len budú nabaľovať.

Doprajte si obednú prestávku

Je jasné, že sa ponáhľame čo najskôr v práci všetko spraviť, aby sme mohli riešiť svoje ostatné povinnosti, ale určite nikdy nezanedbávajme obednú prestávku. Nejde len o to, že sa najeme, hlavné je, že zmeníme prostredie, dostaneme sa myšlienkami inam, prejdeme sa, rozptýlime.

Povinnosti si deľme s partnerom

Či už ide o vodenie detí na krúžky, vyberanie zo školy, nákupy alebo domáce práce,  vždy si tieto povinnosti rovnomerne podeľme s partnerom.

Chvíľka pre seba i doma

Aj po návrate domov si vytvorme chvíľku pre seba. Pozrime si to, čo nás zaujíma, zrelaxujme. Ak riešime domácu poštu, či pracujeme aj doma v prítomnosti našich detí, rozhodne odporúčame vyhnúť sa stresu, napríklad tým, že si dáme na uši na čas, ktorý sa potrebujeme sústrediť, slúchadlá. Samozrejme, je dôležité, aby naše deti boli v tom čase v bezpečí, či pod dozorom niekoho iného – ak sú ešte veľmi malé. Avšak v prípade, že sa budeme snažiť riešiť pracovné e-maily alebo iné povinnosti popri starostlivosti o malé deti, respektíve pri ich zvukových efektoch, výsledkom bude akurát tak naša nervozita, ktorá sa prenesie ako do našej práce, tak i do nálady detí.

Nezanevrime na tanec

Mnoho mamičiek otehotnením prakticky prestane tancovať navždy. „Tancujeme“ len okolo detí, pritom na to, čo nám kedysi robilo radosť, zabúdame. Samozrejme, pri deťoch sa nedá len tak ísť večer si zatancovať, ale tancovať sa dá aj doma, hoci aj s deťmi. Hudba má totiž silu ovplyvniť to, ako sa cítime. Prečo si neurobiť lepšiu náladu?

-sz-