Zdravé a šťastné deti? Toto je cesta!

Toto robia rodičia šťastných a zdravých detí denne

Každý rodič chce, aby jeho dieťa bolo šťastné a zdravé. Ako k tomu prispieť? Najdôležitejšie je vytvoriť si každý jeden deň čas pre rodinu. Je to čas, kedy sa dieťaťa spýtame, ako sa mu darilo, čo bolo dnes v škôlke alebo v škole dobré a čo zlé, aké hry sa hralo s ostatnými a podobne. To však nie je všetko. Prinášame najdôležitejšie rady od rodičov, ktorí vychovali zdravé a šťastné deti. Toto im treba dať každý jeden deň:

šťastné deti

Láskyplné dotyky

Celkovo sa zo spoločnosti vytráca osobný kontakt. Čoraz menej ľudí sa zvykne navzájom dotýkať, dokonca mnohým je fyzický kontakt nepríjemný. Deti však potrebujú pohladenie, objatie, špeciálne v ťažších chvíľach. Potom aj keď sa rozplačú, cítia sa neisté, osamelé. Vtedy im láskavý dotyk matky veľmi pomôže.

Naučme ich vďačnosti

Ukážme deťom, že sme vďační. Porozprávajme im za čo všetko sme vďační: od strechy nad hlavou, cez teplé lôžko, prácu, partnera, zdravie detí. Deti sa učia z toho, čo robíme a hovoríme. Tým, že im ukazujeme svoju vďačnosť, učíme ich empatii, ale aj nádeji – a samozrejme byť vďačnými za to, čo majú.

Spievajme im

Deti zbožňujú hlas mamičky – počúvali ho už, keď boli v brušku. Neobávajme sa toho, že spievame falošne alebo že pritom nevyzeráme dobre. Všimnite si, ako sa deťom rozžiaria očká, keď im zaspievame ich meno alebo obľúbenú pieseň. Je to skvelý spôsob, ako sa spojiť so svojim dieťaťom a posilniť naše puto.

Skúmajme spoločne svet

Každý týždeň si urobme čas niekoľko hodín, aby sme zobrali dieťa na výlet, dozvedeli sa o ňom niečo nové, prebrali zážitky z celého týždňa. Môžeme sa prihlásiť na rôzne kurzy pre mamičky s deťmi, deti nám budú za tento spoločne strávený čas mimoriadne vďačné. Ukážme dieťaťu, že všetci robia chyby – dokonca ja my a že chyby sú cestou k úspechu, nie dôvodom, prečo sa treba vzťah svojho cieľa. Žime tu a teraz – nezaťažujme sa minulosťou, ale ani obavami z budúcnosti.

-sz-