Škrípe zubami?

Pozor, nemusí to byť maličkosť!
Tiež ste sa čudovali, keď vaše dieťa v noci začalo vydávať divné zvuky? A až po chvíli ste prišli na to, že to nie sú susedia, ale vaše dieťatko škrípe zubami? U dvadsať percent detí dochádza k škrípaniu zubov v noci – počas spánku alebo vtedy, keď sú v strese. Niektoré deti škrípu zubami až šesťkrát za hodinu a vždy to trvá približne štyri sekundy! Dôvody môžu byť rôzne.

Škrípe zubami

Prečo vŕzgajú?
Škrípanie zubami si ani tak neuvedomuje ten, ktorý tento zvuk vydáva ako človek, ktorý ho musí počúvať. Tak môžeme byť prekvapení, keď si dieťa nič nepamätá, hoci v noci niekoľkokrát škrípalo zubami. Prečo  takéto správanie v noci? Nočné škrípanie zubami môže mať rôzne dôvody. Štúdie ukázali, že deti, ktoré trpia poruchami správania, detskou mozgovou obrnou alebo  užívajú istý druh liekov.

Opotrebovanie a bolesti
I keď väčšina detí vyrastie zo škrípania alebo zatínania zubov,  je dôležité, aby sme ich pre istotu zobrali k zubárovi. Škrípanie zubami totiž môže vyvolať aj vážnejšie problémy – napríklad bolesti hlavy, problémy pri prežúvaní, bolesti zubov alebo čeľustí. V prípade, že ich neriešime, máme na krku vážny problém. Ten sa môže prejaviť napríklad opotrebovaním zubnej skloviny, štiepiacimi sa zubmi, bolesťami tváre a problémami s čeľusťou.

Zistime príčinu
V prípade, že je škrípanie zubami u dieťaťa neznesiteľné a veľmi časté, musíme čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Ak zistíme, že to nie je psychikou, aj zubár môže prispieť k riešeniu tohto problému. V prípade, že ide o následok stresu, pomôže jednoduchá vec – rozprávajme sa s dieťaťom a snažme sa preniknúť do jeho emocionálnych problémov.

Rozprávajme s ním
Najdôležitejšie je, aby sme sa pred spaním rozprávali s dieťaťom o jeho pocitoch a pomohli mu k príjemným snom a rýchlemu zaspaniu napríklad aj upokojujúcou činnosťou dve hodiny pred spaním. To znamená žiadne médiá, ani televízia, ale čítanie knihy, rozprávanie. Skvelým záverom dňa je jeho zhodnotenie. Najprv s dieťaťom preberme negatíva dňa, ktoré mu vysvetlime a potom pozitíva. Takto sa bude každému dobre spať. Aj vám – aj dieťaťu.

Viete, že?

* Deti majú 20 zubov? Dospelí majú 32. Každý má inú časovú osť zrenia zubov. Niektorí nemusia mať osmičky, iných ich majú poškodené a treba ich vybrať, ďalší ich majú úplne v poriadku.

* Prvé mliečne zuby zvyčajne vypadnú deťom vo veku šesť rokov. U dievčat je to skôr ako u chlapcov. Väčšina dievčat príde o všetky mliečne zuby do veku 13 rokov.

* Mliečne zuby zvyčajne vypadávajú v poradí, v akom sa objavili: najskôr dva spodné predné, dva horné predné, potom postranné rezáky, ďalej prvé stoličky, očné zuby a následne zadné stoličky.

*V priebehu siedmych rokov deti stratia 20 zubov.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach