SPÄŤ
Pre deti

Zistite, či je vaše dieťa nadanejšie ako priemerné

Od: Henrieta Karabova 29.10.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Azda každý rodič si v určitom období myslí, že jeho dieťa je génius.

Samozrejme, nie každé dieťa môže mať skutočne geniálne sklony, tých je len minimum. Napriek tomu, že slovné spojenie „geniálne dieťa“ používame aj vtedy, ak ide o dieťa mimoriadne pokojné a poslušné, skutočne geniálne deti také nebývajú. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa sa intelektom vymyká zo skupiny rovesníkov, dôsledne sledujte jeho činnosť a správanie, možno skutočne pôjde o malého génia. O deťoch, ktoré sú nadpriemerne inteligentné, ich rodičia často hovoria ako o vyčerpávajúcich a neznesiteľných. Mnohé sú navyše veľmi tvrdohlavé a hnevlivé, ak sa im nedarí, alebo ak im nie je umožnené skúšať to, čo chcú.

dieťa nadanejšie ako priemerné

Nonstop šibal

Niet sa čomu čudovať. Takéto deti potrebujú dvadsaťštyrihodinovú pozornosť aspoň jednej dospelej osoby, málo spávajú, sú nadpriemerne zvedavé a neraz sa vyberú stvárať svoje kúsky i v noci, keď dospelí zaspia. Z bytu sa stáva jedno veľké laboratórium a celá rodina je vtiahnutá do ich záujmov. S rovesníkmi sa však väčšinou nekamarátia.

Zlé známky?

Veru, je to možné. Geniálne dieťa neraz nosí zo školy nie práve najlepšie ohodnotenie. Viete prečo? Látka, ktorú preberajú, môže byť pre neho už nudná, nezaujímavá. Deti s vysokým IQ totiž baví riešiť problémy, objavovať, vynachádzať, tvoriť, neustále premýšľať a nie bifľovať sa mená, či históriu. Nuž, ale nie každé dieťa, ktoré má zlé známky a podobné vlastnosti, je génius. Tých je v populácii približne len jedno až dve percentá.

Slovná zásoba

Veľmi častým prejavom detskej geniality je chuť a snaha čítať, tiež bohatá slovná zásoba. Napríklad pri priemernom dieťati vzniká významnejší nárast slovnej zásoby vo veku osemnásť mesiacov, pri nadanom je to už vo veku okolo roka. Následne sa priamoúmerne ich slovník rozširuje a bohatne. Avšak nielen na slovnej zásobe je vidno nadanosť dieťaťa. Geniálne dieťa začína omnoho skôr modelovať vety, teda spájať slová do viet, ale tiež skôr používa zámená, s ktorými majú mnohé priemerné deti problém a dlhší čas o sebe hovoria v tretej osobe.

Čítať? Nie je problém!

Vo všeobecnosti odborníci tvrdia, že znakom výnimočného nadania je schopnosť dieťaťa čítať vo veku do štyroch rokov. Podobne majú už ako trojročné prevažne rozumové záujmy – zaujímajú ich riešenia a zdôvodnenia rôznych problémov, otázky existencie vesmíru, fungovania prístrojov a podobne.V prípade, že máte podozrenie, že vaše dieťa je geniálne, navštívte psychológa, ktorý spraví odborné testy a na ich základe posúdi ako ďalej.

-sz-

womangalérie VŠETKY