Aké je milovanie po pôrode?

Tu sú vaše odpovede!

Pôrod je veľký zásah do ženského organizmu, a máloktorá žena krátko po pôrode myslí na sex – či už rodíme prirodzeným pôrodom alebo cisárskym rezom. Samozrejme, mnoho žien sa teší z toho (a nakoniec celebrity si práve preto plánujú a platia cisárske rezy namiesto klasického pôrodu), že po cisárskom reze nemajú poškodené intímne partie, avšak vždy treba myslieť na to, že cisársky rez je podstatne riskantnejší z iných dôvodov. I po prirodzenom pôrode sa rany zahoja a väčšina žien pokračuje normálne i v intímnom živote.

milovanie po pôrode

Koľko trvá návrat do normálu a aké sú prvé skúsenosti po pôrode?

Renáta, 34 rokov: 

milovanie po pôrodeRodila som zatiaľ dvakrát. Prvé dieťa šlo prirodzene, mala som robený aj nástrih hrádze, čo je u nás asi bežné, i keď viem, že v zahraničí to robia len v prípade nutnosti. Hojila som sa z toho najakútnejšieho celé šestonedelie, na prvé milovanie po pôrode som sa osmelila asi 8 týždňom po narodení dcérky. Viac-menej ma presvedčil partner, ktorému to už veľmi chýbalo. Bolo to veľmi nepríjemné, bolestivé, až mi vyhŕkli slzy, nedokázala som to vytrpieť. I keď gynekológ tvrdil, že je všetko v poriadku, dosť dlho trvalo, keď som to tak cítila aj ja. Odporučil nám lubrikant a jemnosť, tak sme pomaly nacvičovali… Asi po roku sa to zlepšilo natoľko, že ma to už nebolelo a začala som si opäť erotiku užívať.

Syn sa narodil o šesť rokov po dcérke, ale cisárskym rezom, lebo hrozilo riziko, že sa zadusí – mal okolo krku omotanú pupočnú šnúru. Po tomto pôrode som dokázala viesť pohlavný život prakticky normálne asi po dvoch-troch mesiacoch, ktoré boli potrebné na zotavenie. Mala som trošku problémy s vlhčením, ale to pripisujem intenzívnemu dojčeniu. Problém sme opäť riešili lubrikantom. Po pár mesiacoch však nebolo treba ani ten.

Simona, 28 rokov: 

milovanie po pôrodeMy sme po pôrode mali obrovský problém s intímnym životom. Ja som nabrala energiu a chuť na milovanie asi po troch-štyroch mesiacoch, ale na prekvapenie môj muž bol ten, ktorému sa do toho nechcelo. Mal problémy si vôbec predstaviť náš intímny styk po tom, čo som musela prežiť. Myslím si, že problém vyplynul z toho, že bol so mnou pri pôrode, nakoniec mi to aj povedal. Dostal z toho traumu a mala som čo robiť, aby som ho presvedčila, že ma to nebude bolieť a že všetko je v poriadku. Do normálnu sa náš intímny život ako-tak dostal až po dvoch rokoch, stále som na ňom videla obavy. I preto by som chcela mamičkám, ktoré dnes podľa trendu pozývajú svojich partnerov k pôrodu, aby dobre zvážili i tento aspekt. Skutočne chcete, aby vás videl krvavú a dotrhanú a niekedy aj za dosť ponižujúcich okolností? Ja viem, že by som to už nikdy neurobila. Ak niekoho potrebujete mať pri sebe, zavolajte si matku, ale muža nie. Muži nie sú na tieto momenty psychicky vybavení a môže sa vám to odzrkadliť v neskoršom živote.

Ivica, 31 rokov:

milovanie po pôrodeChuť na milovanie som mala asi takmer hneď, keď odzneli problémy po prirodzenom pôrode, po šestonedelí. Musím však povedať, že to spočiatku bolo trochu bolestivé a problematické, aspoň pri niektorých polohách. Tak sme asi rok vôbec nešpekulovali, volili sme najjednoduchšie polohy, pri ktorých ma to najmenej bolelo. Našťastie, partner je veľmi citlivý, takže prežíval všetko spolu so mnou a nerobilo mu problém pochopiť, ak to nešlo ďalej. Nakoniec, sú aj iné spôsoby ako si urobiť dobre. Horšie však bolo iné, Ani jeden sme nemali veľa energie, ani pomyslenia po toľkých prebdených nociach. Intenzívnejšie sme začali spolu „žiť“ asi až po desiatich mesiacoch – roku, kedy malý prespal už noc viac-menej súvisle. Vyčerpanie robí veľa a keď nemáte energiu, do ničoho sa nenúťte.

-sz-