O strie nikto nestojí

Komu hrozia strie

Len málo žien vie čo sú to strie, alebo aj inak nazývané pajazvičky. Skúsenosť s nimi však majú aj muži. Strie sa tvoria veľmi často v puberte, postihnutých je až 70 % dievčat a 40 % chlapcov. Okrem individuálnych dispozícii k vzniku pajazvičiek hrajú rolu aj určité pochody, ktoré prebiehajú v koži ako reakcia na zväčšenie objemu niektorých partií, inak povedané ako reakcia na premenu postavy. Prejaviť sa môžu taktiež u ľudí, ktorí náhle pribrali na váhe. Dôkazom je tehotenstvo, pri ktorom sa strie objavia na prsiach, na bruchu a na bokoch zhruba u 90 % žien. Vznikajú najčastejšie v období okolo 6. mesiaca gravidity, niekedy sa vytvoria behom veľmi krátkej doby. Pokiaľ sa ale v 6. mesiaci neobjavia, neznamená to, že ďalej už je prevencia zbytočná – je nutné sa venovať prevencii naďalej a tiež i po pôrode, aby celkové „škody“ po pôrode boli čo najmenšie.

Tehotná

Zvýšené riziko vzniku strií so sebou nesie i celkové podávanie glukokortikoidov a taktiež miestna aplikácia kortikoidov do partií, ktoré sú na vznik strií náchylné (napríklad slabiny).

Ako strie rozpoznáme

Na začiatok si všimnime viditeľné rúžové až červenofialové prúžky, ktoré zasahujú kolmé postavenie smerom, ktorým sa rozťahuje koža. Pajazvičky často bývajú oproti okoliu mierne vpadnuté a ich povrch jemne zriasený. Nie je to však pravidlom, pretože niekedy môže podkožie naopak ľahko vystupovať. Behom niekoľkých týždňov začnú červenofialové strie postupne blednúť, stávajú sa menej nápadnými a nakoniec získajú voskovo svetlú až perleťovú farbu. Postihnuté miesta stratia skoro úplne elasticitu. Laickou chybou je aj predstava, že je možné sa strií jednoducho zbaviť opaľovaním. Rozhodne to tak však nie je, práveže naopak. Rozdiel farieb medzi striami a okolitou kožou sa ešte viac prehĺbi a strie budú mať výraznejší vzhľad. Opaľovaním strií hrozí tiež spálenie, pretože je postihnuté tkanivo skoro úplne bez ochrany.

O strie nikto nestojí – prevencia je na prvom mieste

Pajazvičky ani trochu nezaujíma, že o ne nikto nestojí, takže ani sebalepšia preventívna starostlivosť nie je stopercentnou zárukou, že sa nikdy a nikde neobjavia. U tých, už vzniknutých nie je možné dosiahnuť toho, aby úplne zmizli. V každom prípade však aplikáciou prípravkov s obsahom látok, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolické pochody v koži a urýchľujú regeneráciu tkaniva, je možné zlepšiť celkový stav pokožky v namáhaných partiách a pripraviť tak podmienky pre lepšie hojenie strií. Ako prevencia taktiež pomôžu masáže krúživými pohybmi či ich stláčaním medzi prstami. Dôkladné masírovanie či už zmieneným spôsobom či za pomoci masážnych handričiek a rukavíc napomôže zlepšiť elasticitu pokožky a súčasne ju prekrví. Medzi preventívne kroky sa radia samozrejme i správna životospráva, dostatočný prísun tekutín či pozvoľné posilňovanie a pomalé priberanie na váhe, ktoré však ženy v tehotenstve ťažko ovplyvnia.

MUDr. Andrea Vocilková
dermatológ

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach