Manipulácia vo vzťahu: Nechajte váš vzťah nadýchnuť!

Niekedy si ani neuvedomíme, že naše slová a správanie môže vyznieť úplne inak, ako by sme chceli a očakávali. Máme pocit, že partnerovi dávame dobré rady, usmerňujeme ho, ale on to pociťuje ako snahu o manipuláciu, rozkazy či dokonca šikanovanie. Takýto vzťah rozhodne zdravý nie je. Ako to zmeniť? V prvom rade zmeňme svoj prístup – ak nám ešte tento vzťah za niečo stojí.

Manipulácia vo vzťahu – toto sú varovné signály:

Stále ho kritizujeme

To, čo sme považovali za jednoduchý návrh, sa čoskoro zmenilo na množstvo problémov. Predebatujme s partnerom, ako on vníma to, čo sme navrhli a aký má on názor na danú vec. Riešením by mal byť kompromis, nie donucovanie, či vyhrážanie sa.

Izolujeme partnera od priateľov a rodiny

Absolútne zlé je, ak sa snažíme partnerovi zabrániť v komunikácii s rodinou či s priateľmi. A to bez ohľadu na to, aký máme na nich názor a čo hovorí naša intuícia. Ani my by sme nechceli, aby nám vyberal, s kým sa môžeme stretávať a s kým nie. Myslíme si, že pre svojho partnera robíme to najlepšie, ale v skutočnosti ho držíme ďalej od ľudí, na ktorých sa môže obrátiť s prosbou o podporu a porozumenie. Špeciálne vtedy, keď ho ustavične kritizujeme.

Vyhrážame sa rozchodom alebo sebapoškodzovaním

Veľmi škodlivá manipulácia vo vzťahu, ku ktorej by rozhodne nemalo dôjsť. Snažíme sa zhodiť vinu na partnera za všetko, čo sa nám deje. Navyše, vyhrážanie sa rozchodom je samo o sebe choré a nezmyselné, ešte horšie je, keď sa snažíme udržať partnera pri sebe vyhrážkou, že keď nás opustí, ublížime si. Nastavujeme nerealistické očakávania a keď sa veci nevyvíjajú podľa našich predstáv, siahneme si na život…? Veľmi patologický vzťah a spôsob komunikácie.

Mohlo by vás zaujímať

Ignorácia

Ignorácia – nástroj na vytváranie bolesti

V partnerstve je táto metóda „mučenia“ používaná až príliš často, keď sa nám niečo nepáči, alebo nám niečo ublíži. Chceme byť vo vzťahu, kde nám partner… Čítaj ďaľej

Musíme byť vždy na prvom mieste

Partnerstvo nie je šprint, ani súťaž v prednese. Zdravé partnerstvá sa nepotrebujú predbiehať, dokazovať si silu a moc. Ak musíme v každej hádke vyhrať a všetko musí byť podľa nás, znamená to, že partner je pod poriadnym tlakom a vlastne to ani nie je partner. Načo sme vlastne s ním, keď je taký slaboch a my sme vždy tie naj?

Neustále ho obviňujeme

Žiaden muž ani žena vo vzťahu sa nechce cítiť vinná za mizerný stav partnerstva. A reálne to ani tak nie je – vždy sú vinníci dvaja. Ak nedáme priestor obojstrannej dohode a partnera stále obviňujeme, že všetko zlé sa deje okolo neho, je to smutné a úbohé. Môžeme byť majsterkou manipulácie, ale to so šťastím a súžitím v harmonickom vzťahu nemá nič spoločné. V skutočnosti partner, o ktorom tvrdíme, že ho milujeme, nemá vo vzťahu žiadnu moc.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach