5 jednoduchých trikov, ako zachrániť izbové rastliny

Viete o tom, že v priemere sa pestovateľom interiérových rastlín nepodarí až 35 percent z nich udržať nažive? Samozrejme začiatočníci zlyhávajú častejšie. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých tipov, ako podporiť zdravie rastlín a ako zachrániť izbové rastliny, aj keď už nevyzerajú najlepšie.

Máme pre vás 5 zaujímavých trikov od profesionálov ako zachrániť izbové rastliny:

Rozdrvené škrupiny z pistácií

Ak zvykneme sem-tam doma jesť pistácie, odkladajme si škrupiny z nich. Sú výborné ako mulč pre izbové kvety – zabránia vysychaniu pôdy v črepníkoch. Ako na to? Jednoducho škrupiny rozdrvíme a cez noc ich namočíme do vody. Ráno ich rozprestrieme na zeminu okolo rastlín, s miernym odstupom od stonky.

Voda z varených vajíčok a zeleniny

Pripravujete na raňajky či večeru varené vajcia? Odložte si vodu, v ktorej ste ich varili. Je veľmi bohatá na vápnik. Môžeme ňou poliať interiérovú zeleň, dôležité je, aby voda mala izbovú teplotu.

Podobne funguje aj voda z varenej zeleniny – obsahuje živiny, ktoré fungujú ako hnojivo.

Zvlhčovanie vzduchu

Ak máme suché prostredie, oplatí sa použiť zvlhčovač, ktorý ocenia nielen rastliny, ale aj my. Mnohé rastliny potrebujú pre zdravie a spokojnosť vlhkosť. Ak nemáme doma zvlhčovač, nezabudnime vzduch okolo rastlín osviežovať rozprašovačom. V zime je nevyhnutný najmä v prekúrených panelákoch.

Presadenie

Ak sa niektorej z našich rastlín nedarí, na vine môže byť veľkosť kvetináča. Je bežné, že rastliny prerastú črepník, čo spôsobí, že ich korene sú stlačené a zamotané dokopy – čo im sťažuje vstrebávanie živín a vody, ktoré potrebujú. Riešenie je jednoduché – rastlinu presadíme do väčšej nádoby. Pri tom zároveň zistíme, či náhodou korene nehnijú, čo je ďalší častý problém odumierajúcich rastlín. Príčinou je nadmerné zalievanie.

Vlhkosť v nádobe

Najjednoduchší spôsob, ako zachrániť izbové rastliny je pravidelne kontrolovať vlhkosť v nádobách. Je to ľahké – stačí vložiť prst kolmo nadol do pôdy. Ak je vlhká, kvetinu ešte nepolievajme. Ak sa nám zdá suchá, zalejme ju. Takto rastliny kontrolujeme každé dva dni. Okrem iného zistíme i to, že každá rastlina má inú potrebu zavlažovania.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach