Čierna nedeľa – prvá pôstna…

Do Veľkej noci máme šesť pôstnych nedieľ. Prvá pôstna nedeľa pripadla tohto roku na 10. marca. Nazýva sa Invocavit, ale je známa aj ako Čierna nedeľa, keďže na mnohých miestach Slovenska ju nazývajú práve takto.

Prečo Invocavit a prečo “Čierna nedeľa”?

Názov Invocavit je odvodený od biblického textu, čo znamená “Povolal ma…” Čiernou volajú na mnohých miestach Slovenska túto nedeľu preto, že ešte aj v súčasnosti najmä na niektorých dedinách, chodia mnohé veriace ženy na znak pokánia v čiernych alebo tmavých odevoch. Pestré oblečenie, ktoré odkladajú na Popolcovú stredu, si znovu obliekajú až na Bielu sobotu. Aj oltárne rúcho v kostoloch býva čierne alebo tmavofialové.

Čo znamená 40-dňový pôst?

Na znak pokánia a utrpenia Ježiša Krista, ktoré si veriaci v tomto čase každoročne pripomínajú, sa mnohí zriekajú ťažkých, ale najmä mäsitých pokrmov. Niektorí aj alkoholických nápojov. Veriaci v minulosti, a niektorí ešte aj dnes, nielenže nejedia v čase pôstu mäso, ale ani pokrmy, ktoré sa pripravujú z vajec či mlieka, ďalší dodržiavajú pôst najmä na Popolcovú stredu a na Veľký piatok. Niekde nazývajú prvú pôstnu nedeľu aj pučálkovou. Tento zvláštny názov pochádza z toho, že v tento deň v mnohých rodinách zvykli jesť nezvyčajné jedlo, o ktorom pamätníci dodnes tvrdia, že bolo skutočnou pochúťkou. Vo vode namočený hrach nechali napučať a potom ho nasucho opražili, osladili a trochu aj osolili…

Keď líška pečie deťom praclíky…

Ešte aj dnes, najmä na vidieku západného Slovenska, mnohé mamy ozvláštňujú prvú pôstnu nedeľu svojim deťom tak, že napečú pôstne praclíky a navešajú ich na farebných stužkách po stromoch v záhrade. Deťom povedia, že praclíky im tam v noci nechala líška, ktorá ich takto chcela potešiť. Samozrejme, že v tomto predjarnom období, keď v záhrade ešte nič nekvitne, je takáto výzdoba pre malé deti zdrojom potešenia aj vítaného prekvapenia. A priznajme sa, aj nám dospelým sa takáto výzdoba a to, že deťom urobíme radosť, môže zapáčiť.