Hory aj tento rok prichádzajú do mesta

Organizátorom sa opäť podarilo pozvať špičkových hostí

Dvadsiaty ročník HORY A MESTO so skvelými filmami a prezentáciami

Asi ani vo sne sa nadšeným organizátorom prvých ročníkov festivalu HORY A MESTO nesnívalo, akú tradíciu sa im podarí založiť. Ukazuje sa, že trafili do čierneho: festival sa nielenže každý rok rozrastá, no prichádzajú naň také horské osobnosti, že už len ich výpočet vyráža dych. Nieto ešte vidieť, čo v horách, na snehu, v páľave, na skalkách či skaliskách alebo vo vode dokázali. Dokonca nastáva situácia, že si   fanúšik outdoorových aktivít ani nevie vybrať, čo by si na festivale určite nemal nechať ujsť.

do mesta
Talentovaná lezkyňa Miška Izakovičová

Trochu vám pri výbere pomôžeme. Na festival HORY A MESTO (27. – 31. marec 2019, Bratislava, BORY MALL, Cinemax Bory) zavítajú títo najväčší „ťahúni“: Tommy Caldwell, americký lezec veľkých stien, Mára Holeček, skúsený himalájista a cestovateľ, Laura Dekker, 16-ročná kapitánka lode či Miška Izakovičová, talentovaná lezkyňa, ktorá stúpa za svojím snom. Privítame aj veľkého režiséra horských filmov Pavla Barabáša  a mnohých ďalších zo Slovenska aj zahraničia.

Najťažšia stena na svete

Tommy Caldwell prichádza na festival Hory a mesto znovu po piatich rokoch, tentoraz s prednáškou a vysoko oceňovaným filmom THE DAWN WALL. Prelezenie cesty Dawn Wall v strmej stene El Capitana, ktorá je dnes považovaná za najťažšiu skalnú cestu vo veľkej stene na svete, mu zabralo takmer desať rokov plánovania a skúšania. Prežil 19 dní v stene bez prestávky. Jeho návšteva v Bratislave bude skutočne veľkou udalosťou v závere festivalu.

do mesta
Tommy Caldwell zdolal najťažšiu skalnú cestu na svete

Najmladšia moreplavkyňa

Holandská jachtárka Laura Dekker sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila plán sama oboplávať zemeguľu ako najmladší človek v histórii. Keďže v tom čase mala iba 14 rokov, musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu. Svoju 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici, a keď ju ukončila, mala 16 rokov – pristála 21. januára 2012 v Karibiku na ostrove Svätý Martin. Laurina multimediálna prezentácia AKO SOM V  ŠESTNÁSTICH OBOPLÁVALA SVET je na programe vo štvrtok. 

Najväčší vodopád sveta

Dvaja dobrodruhovia Pavol Barabáš a Peter „Becko“ Ondrejovič začiatkom roka 2018 nakrúcali v pralesoch Amazónie pôvodné indiánske kultúry. Po prechode horskou džungľou si uvedomili, že ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ Venezuela nepadne na kolená. Viac o tom povedia sami v sobotu v prednáške SALTO JE KRÁĽ – zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta.  V rámci tohto „venezuelského” večera uvidia návštevníci aj Barabášov film TIEŇ JAGUÁRA.

Veľký sen o „kameni“

Lezkyňa Miška Izakovičová začala liezť pred pár rokmi a už po dvoch rokoch lezenia mala za sebou svoju prvú cestu obťažnosti 8a. Jej dávny lezecký sen bolo vyliezť na El Capitana. To, čo sa pred ôsmimi rokmi zdalo nedosiahnuteľné, sa pre ňu na jeseň 2018 stalo realitou – so spolulezcom Ivom Šabom vyliezli cestu Freerider na El Capitan v Yosemitoch. Nielen o tomto preleze bude mať Miška prezentáciu s názvom MOJA CESTA NA VEĽKÝ KAMEŇ v sobotu večer.

Všetko o ďalších prezentáciách, hosťoch, sprievodných akciách a vstupenkách nájdete na www.horyamesto.sk.

Bea Vrzgulová

Foto: archív M. I. a T. C.