Jarná reality šou

Ani sme sa nenazdali, a máme tu Veľkú noc, no a o pár dní už bude zase po nej! Či už ju trávime tradične, alebo po svojom, je len na nás, našich blízkych, alebo na okolnostiach, ktorým sa prispôsobujeme. Ak sme si povedali, že nabudúce si to zariadime úplne ináč, máme na to presne rok času:-)

reality šou

Mimochodom, ako by vlastne, podľa vás, mali vyzerať také sviatky, alebo dni voľna ideálne?

Ťažko povedať, pretože každý túži po niečom inom. Väčšina vydatých žien a mamičiek si zvyčajne počas takýchto dní  veľmi neoddýchne. Snažia sa vytvoriť pohodu pre svoju rodinu, no a k tej väčšinou neodmysliteľne patrí vyupratovaná domácnosť, skvelé jedlo a rodinné návštevy. Tí, čo žijú single, majú počas týchto dní zvyčajne úplne iný scenár. Mám kamarátky v jednej i druhej skupine, takže viem, o čom hovorím. Jedno i druhé má svoje výhody aj nevýhody.

A teraz jeden zaujímavý postreh:

Každá z kamarátok, ktoré sú single, síce túži po harmonickom vzťahu a rodinnej idylke, ale určite nie po tých bežných, prozaických a neraz veľmi únavných každodenných veciach, ktoré partnerský a rodinný život prináša. Najlepšie to asi vystihla moja kamarátka Zuzka. Stále síce dúfa, že po rozpade nepodareného manželstva ešte nájde toho pravého, ale v poslednom čase jej presvedčenie dostáva riadne trhliny. Prišla totiž na to, že ak by sa jej sen splnil, možno by to už nebolo také ideálne. „ Vždy som pred víkendom, či pred sviatkami,  v kútiku duše tajne závidela kamoškám a kolegyniam, ktoré mali partnera a rodinu. Predstavovala som si, aké je to krásne, keď sú všetci spolu. Postupom času však prichádzam na to, že na rozdiel od nich, ja si môžem robiť čo chcem a kedy chcem.“ zdôverila sa mi. „Čo na tom, že ide víkend a ja nemám nakúpené? Ak sa mi nechce, zaobídem sa s tým, čo mám a nakúpim inokedy, keď sa mi bude chcieť. Upracem vtedy, keď na to budem mať chuť. Nemusím sa trápiť s tým, čo navariť v sobotu a nedeľu na obed, ani či všetci majú vyprané a prichystané oblečenie. Vyspím sa dosýtosti, telku môžem pozerať, kedy chcem a mám sa kedy venovať sama sebe. Jasné, že sú chvíle, keď mi je otupno a keď si predstavujem, aké by to asi bolo fajn, keby som pri sebe mala milovaného partnera a rodinku. Ale keď si predstavím, že by som prišla o svoju pohodu, tak rýchlo svoje predstavy o idylke zaženiem.“ skonštatovala moja kamarátka na záver. A čo na to my, ktoré máme to šťastie a takúto rodinnú idylku prežívame? Určite sa zhodneme na tom, že chvíle s našimi blízkymi sú krásne. Ale  ak chceme, aby také naozaj boli, musíme pre to veľa urobiť a neraz aj obetovať. Napriek tomu by sme sa však mali naučiť rozpoznať, čo je naozaj dôležité. Mali by sme si dopriať ten malý luxus a potešenie na chvíľu sa zastaviť, nadýchnuť sa a vnímať krásy, ktoré nám každý deň ponúka. Možno si to ani neuvedomujeme, ale je toho naozaj veľa, čo nás môže potešiť. Napríklad pestré jarné kvety, vôňa rozkvitnutých čerešní, či príjemné chvíle spolupatričnosti so svojimi blízkymi. To sú veci, pre ktoré sa vyplatí na chvíľu sa pozastaviť a vychutnať si ich. No a ak tieto a iné krásy, navyše, máme s kým objavovať, môžeme hovoriť o skutočnom šťastí!

Prežite teda krásnu Veľkú noc i jar podľa svojich predstáv!

Jana Vančová