Mária Terézia a jej kráľovské deti na nudu čas nemali

Výchova detí bola prísna

Mária Terézia porodila svojmu manželovi v rozmedzí devätnásť rokov 16 detí, z nich sa len štyria synovia a šesť dcér sa dožilo dospelosti. Vzťahy medzi deťmi neboli vždy idylické, často spolu súperili a neustále viedli medzi sebou neraz malicherné spory. Deti bývali a učili sa vo dvojiciach, vytvorených podľa veku a pohlavia. Každá detská izba mala svojho vychovávateľa, alebo vychovávateľku. Od panovníčky mali presné pokyny, ako majú pri výchove jej detí postupovať. Určovala ich denný režim a zasahovala do učebných plánov.  V mnohých veciach v rámci zdravého vývoja detí bola veľmi pokroková. Napríklad zakázala pevné zavinovanie dojčiat do periniek. Balili ich len do pohodlných plienok, aby mohli voľne pohybovať nôžkami. Ani s najmenšími batoľatami sa nesmelo  hovoriť maznavo, detskou hatlaninou.

Mária Terézia

Deti sa česali a umývali každý deň, nohy iba raz do týždňa…

Mária Terézia na tie časy až úzkostlivo dbala o čistotu a zdravie. Veľmi dôležitá bola ústna hygiena a starostlivosť o zdravé zuby. Česanie a umývanie detí bolo naplánované na každý deň, nohy sa umývali raz do týždňa. Jedálny lístok detí bol zložený len z jedál, ktoré odporučil dvorný lekár, deti si pritom nesmeli vyberať, ale museli zjesť všetko, čo dostali na tanier. Žiadne debaty či protesty na tému jedlo sa nepripúšťali. Nedovoľovala maškrtenie. Každý piatok, sobotu a po všetky pôstne dni museli jesť ryby, aj keď voči nim prejavovali odpor. Deti sa od mala otužovali. Nesmeli nosiť veľmi teplé oblečenie, a aby sa nepodporovala ich pohodlnosť, nemohli spávať v mäkkých posteliach, iba na tvrdých matracoch. So systematickou výchovou sa začínalo už veľmi skoro, pričom bola zameraná na celú osobnosť.

Modliť sa museli na kolenách

Najväčší dôraz Mária Terízia kládla na vyučovanie následníka trónu Jozefa II. Na prvom mieste bola výborná znalosť  cudzích jazykov. Počas celého štúdia sa zaoberal aj históriou, prírodnými vedami, fyzikou a matematikou. Dôležité boli aj znalosti z vojenstva a práva. Podstatnú úlohu vo výchovnom pláne arcivojvodkýň a arcivojvodov malo náboženstvo. V ich dennom programe nesmela chýbať ranná a večerná modlitba na kolenách, čítanie náboženskej literatúry a duchovné cvičenia. Od útleho detstva sa všetky deti  museli v nedeľu zúčastňovať na dvoch omšiach a raz za mesiac ísť ku spovedi a  na sväté prijímanie.

Správanie svojich detí sledovala a kritizovala aj v dospelosti

Mária Terézia sledovala správanie svojich detí aj v dospelosti. Neraz ich v listoch napomínala a poukazovala na to, ako sa majú správať.  Devätnásťročného syna Maximiliána Františka napomínala napríklad v liste takto: „Musela som sa dívať, ako často si dávate ruky na tvár alebo na ústa, aby ste sa poškrabali, alebo, že si hryziete nechty. Nechajte už konečne tento škaredý zvyk a nezívajte neustále, je to taký tik z vášho detstva. V živote sa budete ešte dosť často nudiť, ale to musíte vedieť znášať.“

Martina Hanzelová

(Pokračovanie nabudúce)

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach