Zima v oblakoch

Ak patríte k fanúšičkám zimných športov, rady trávite čas s priateľmi, s rodinou, nenechajte si určite ani tento rok ujsť zimu na v oblakoch. Vyberte sa na hory, užite si lyžovačku, korčuľovanie na zamrznutom rybníku alebo na štadióne alebo sa vybláznite pri guľovačke, sánkovačke a stavaní snehuliaka ako za detských čias. Radosť z pohybu, pocit voľnosti, rýchla jazda a dokonalá atmosféra oddychu však môže priniesť aj riziká v podobe úrazov.

Zima Rýchlejšie ako na lyžiach…
Každoročne sa na zasnežené kopce vyberie množstvo ľudí, ktorí disponujú perfektnou lyžiarskou technikou aj výbavou, ale aj tí menej zdatní. Je len otázkou pár nešikovných úkonov a nepríjemné zlomeniny, vykĺbenia alebo natiahnuté svaly sú na svete. Niektorí precenia svoje sily, nemajú dostatok skúseností, výstroj nie je najkvalitnejšia alebo terén zjazdoviek je neupravený. Aj únava zohráva dôležitú rolu pri vzniku úrazov. Zranenie pohybového aparátu je tak nielenže bolestivé, znamená aj niekoľkotýždňovú práceneschopnosť. Skrátenie doby liečenia je preto pre mnohých jednoznačnou prioritou. V súčasnosti už existujú lieky, ktoré pomáhajú urýchliť hojenie po  úrazoch či zlomeninách a zmierňujú bolestivé pooperačné stavy. Užívajú ich aj profesionálni športovci, ktorí majú so zraneniami početné skúsenosti. Ide o lieky na báze enzýmov, ktoré komplexne účinkujú pri prekonávaní zápalov po úrazoch a poraneniach.

Čo pribaliť do lekárničky?
Zápalový proces je základnou a najprirodzenejšou reakciou ľudského tela na akékoľvek poškodenie. Je hlavným sprievodným javom každého úrazu či poranenia. Za ideálnych podmienok znamená akútnu obrannú reakciu, ktorá bez následkov odznie. Ak sa však nepodarí odstrániť jeho príčinu, trvá príliš dlho, opakuje sa, prípadne ho sprevádzajú dlhotrvajúce bolesti a opuchy,  môže vyústiť až do chronickej formy. Takýto zápal už nie je prirodzeným prostriedkom opravy, naopak, telo dlhodobo vyčerpáva a spôsobuje početné komplikácie. Práve preto by sme sa mu mali za každých okolností vyvarovať. Na výrony, podliatiny, opuchy a zlomeniny účinne pomáhajú proteolytické enzýmy. Cielene namiešaná zmes enzýmov v tradičnom lieku Wobenzym skracuje dobu hojenia. Navyše urýchľuje vstrebávanie opuchov a krvných podliatin, tlmí bolestivosť poraneného miesta. To všetko vedie k zlepšeniu pohyblivosti postihnutých kĺbov, svalov a šliach a výrazne znižuje čas, ktorý je potrebný k úplnému vyliečeniu a celkovej rekonvalescencii. Aj z toho dôvodu by sa mal tento voľno predajný liek stať súčasťou vašej povinnej lekárničky pri ceste za zimnými radovánkami. V prípade, že vás čaká intenzívna a nárazová telesná aktivita, na ktorú netrénované telo nie je zvyknuté, máte o dôvod viac, prečo ho k výstroji pribaliť a nezabudnúť naň.

800_lekarnickaAk sa už dostanete na svah…
Riziko zranenia pri zimných radovánkach je skutočne veľké. Extrémne bývajú zaťažené najmä kĺby. Ak ste rekreačná športovkyňa, ktorá sa na lyže dostane nanajvýš raz-dva krát za sezónu, ako prevenciu proti úrazom sa odporúča dávkovanie tri tablety dvakrát denne vždy pred možnosťou vzniku úrazu. Aktívnym športovcom sa odporúča dlhodobé užívanie, vďaka čomu telo lepšie zvláda tréningovú záťaž a v prípade vzniknutého úrazu enzýmový liek obmedzí vznik opuchu, hematómu, zmierni zápal a bolesť. Liek systémovej enzýmoterapie Wobenzym nájdete v každej lekárni.  Užiť by ste ho mali čo najskôr po úraze a dôsledne sa riadiť odporúčaniami uvedenými v príbalovom letáku. Nesprávny spôsob užívania totiž znižuje jeho účinok.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach