Aeonium: kráľovná medzi sukulentami

Aeonium tvarom pripomína zelenú ružu s masívnymi listami plnými vody. Patrí medzi tučnolisté a je typickou rastlinou Kanárskych ostrovov, Madeiry a severnej Afriky. Listy sa môžu sfarbiť až do fialova, purpurova či do čierna, čo vytvára krásnu dekoráciu v interiéri i vonku. A ako vieme, sukulenty nie sú náročné na pestovanie. Čo potrebuje aeonium, aby bolo zdravé a spokojné?

Aeonium sa pestuje ako trvalka alebo dvojročná rastlina. Potrebuje byť na nepriamom slnku aspoň 6 hodín denne. Pôda by mala byť dobre odvodnená, inak môže začať odhnívať. Ak rastlinu na zimu prenesieme dovnútra, môže dôjsť k zhadzovaniu spodných listov.

Pri tomto druhu je to bežná reakcia na zmenu prostredia či teploty. Nebojte sa, rastline to neublíži. Ak necháme opadané listy na zemine, vytvoria sa korienky a vznikne dcérska rastlina. Tú potom môžeme presadiť do samostatného kvetináča a budeme mať ďalšiu krásnu sukulentnú ružicu.

Ozdoba interiéru i záhrad

Kvôli svojej kráse a odolnosti sa aeonium používa aj do rastlinných terárií a ako súčasť zelených nástenných obrazov. Na prezimovanie tomuto dekoratívnemu sukulentu zabezpečte svetlé miesto, s teplotou okolo 15 °C, obmedzte zálievku a nehnojte.  Na jar ho zasa vyneste do záhrady na najsvetlejšie miesto, ale chránené pred priamym slnkom. Pravidelne zalievajte.

Farebné odrody očaria listami, niektoré aj kvetmi

Existujú viaceré odrody aeonia, pričom sa odlišujú aj farbou listov. Napríklad Aeonium arboreum ‘Atropurpureum’ má purpurovo sfarbené listy, ‘Schwarzkopf’ takmer čierne. A. tabulaeforme zase netvorí kmienok a ružice listov vyrastajú priamo z pôdy, často kvitnú krásnymi žltými kvetmi.

Ďalšia odroda – A. nobile má veľké ružice s olivovo zelenými listami.

Na obohatenie textúry

V prírode tento sukulent zvyčajne rastie izolovane na skalnatých svahoch. V krajinnom dizajne sa používa ako samostatný akcent v záhradnom záhone, alebo v skupinách na doplnenie iných rastlín a dodanie farebnosti a najmä textúry. V oboch prípadoch je výsledok pôsobivý. Zaujímavý efekt dostaneme, keď aeonium vysadíme do veľkej nádoby spolu s inými sukulentmi alebo do interiérového skleného terária. Rozumie si aj s letničkami.

Samozrejme, aeonium môžeme pestovať aj v interiéri či na balkóne, dôležité je pripraviť preň dobré podmienky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach