Aké marhule pestovať? Radí profesor Hričovský

Nádherné, oranžovožlté a chutné marhule – kto by ich nemal rád? Nie každý záhradkár má však to šťastie, že sa môže potešiť z ich úrody. Ako ich pestovať, aby nám prinášali úžitok i potešenie?

Aké marhule by sme si mali vybrať do svojej záhrady, aby sme z nich mali radosť?

marhule

Opýtali sme sa aktuálne iba pre vás, uznávaného odborníka, profesora Ivana Hričovského:

Marhuľa obyčajná patrí do čeľade ružovitých, rodu Prunus L. Rozšírená je v južnej i strednej časti Európy, západnej Ázii, Severnej Amerike a Severnej Afrike. Za najlepšie pestovateľské oblasti sú považované tie, kde je priemerná ročná teplota vyššia ako 8,5 stupňov Celzia a ročné zrážky by mali byť nad 500 mm.  Marhuľa vyžaduje pôdy vyžaduje stredne ťažké, piesočnato-hlinité, hlinité, s obsahom ílovitých častíc do 40 %. Nevhodné sú pôdy ťažké, studené a zamokrené. Väčšina pestovaných odrôd je samoopelivá. Niektoré sú len čiastočne samoopelivé. Kvitnúť začnú veľmi skoro a často bývajú poškodzované zimnými a jarnými mrazmi. Najvhodnejší pestovateľský tvar je voľne rastúca koruna, v tvare štvrťkmeňa so stredníkom. Rodí na jednoročnom dreve.

marhuleRez robíme Šittov okolo 15 júna a po zbere úrody. Z generatívnych podpníkov sú vhodné MVA1 až MVA4. Ďalej je to MLE1, MYBO1 a SBO1. Z vegetatívnych podpníkov GF655/2, potom Bronton, MY-KL-A a iné. Perspektívne odrody proti šárke  sú Veharda, Goldrich a Sundrop. Proti gnomónii je odolná odroda Efekt a Achori. V záhradkách sú najčastejšie pestované odrody Maďarská, Veľkopavlovická, Ligeti Óriás a iné.

Spotreba na obyvateľa je 2,3 kg. Našou úlohou je rozširovať marhule, aby sme zvýšili spotrebu na obyvateľa. Najmä v stredných až vyšších polohách a v blízkosti stien, chránené od severu, možno marhule pestovať aj v tvare palmety.

Photo by Miguel Maldonado on Unsplash

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach