Čo sa dá urobiť, aby ste nemali v domácnosti priveľa prachu?

Priveľa prachu v domácnosti? Vyskúšajte tieto triky!

Aj vy nestále utierate prach a ani sa nenazdáte, je tam zase? Ak bývame pri frekventovanej ceste, máme chlpatých domácich miláčikov, suchý vzduch je predpoklad na to, že budeme mať veľa prachu. Našťastie existujú spôsoby, ako si pomôcť. Tu je niekoľko z nich:

priveľa prachu

Použite zvlhčovač

Najviac sa práši v suchých interiéroch. Suchý vzduch totiž zvyšuje šancu suchej pokožky, tkanín, rastlín – čo sú zároveň hlavní výrobcovia prachu. Použitím zvlhčovača vzduchu môžeme dosiahnuť v interiéri vyššiu vlhkosť, a tým obmedziť tvorbu prachu.

Odstráňme koberce

Ak máme v domácnosti koberce, radšej s nimi preč. Okrem toho, že na ne stále sadá prach a sú zdrojom alergénov, údržba bytu je omnoho jednoduchšia, keď máme na zemi laminátové podlahy, dlažbu či podlahy z tvrdého dreva. Ak potrebujete nevyhnutne mať koberce, tak voľte tenšie typy, ktoré do seba neabsorbujú veľa prachu a pravidelne ich vysávajte. Prach, ktorý je v kobercoch sa pri každom stúpení na ne z nich uvoľní do vzduchu. Nie je to veru príjemná predstava.

Často meňme a perme posteľnú bielizeň

V noci sa nám olupuje stará koža a vytvára sa z nej prach. To je ideálne prostredie pre roztoče. Preto je dôležité vymieňať a prať posteľnú bielizeň aspoň dvakrát do mesiaca, vankúšové obliečky by sme mali meniť ešte častejšie.

Dbajme o srsť domácich miláčikov

Či už máme psíka alebo mačičku, oba druhy vedia narobiť kopec chlpov v celom byte. Ideálnym spôsobom je pravidelne im vyčesávať srsť, aby sme sa zbavili uvoľnených chlpov a starej kože, ktoré inak zostanú na pohovke, posteli, či kresle. Ak je to možné, češme zvieratá vonku, či na balkóne, aby sa nám alergény, chlpy a prach nedostali dovnútra.

Často čistime žalúzie

Najviac prachu sa ukladá na žalúziách a v kútoch domu. Preto je dôležité udržiavať stále poriadok a často čistiť žalúzie i kúty miestností. Žalúzie najlepšie vyčistíte vlhkou prachovkou. Antistatické prachovky so štetinami nie vždy fungujú dobre, často prach iba zbytočne rozptýlia po domácnosti. Vlhkosť ho zaručene ničí.

Kontrolujme filter na vysávači

Raz za čas sa oplatí skontrolovať prachový filter na vysávači, pretože ak je zanesený, prach sa nám môže vracať do domácnosti, aj keď máme pocit, že sme povysávali.

-sz-