Gladioly vysádzame od polovice mája

Gladioly patria ku kráľovnám letných záhonov.

Ak ich hľuzy budeme vysádzať postupne, napríklad vždy po týždni, budú aj postupne rozkvitať a robiť nám radosť dlhšie, možno až do prvých jesenných dní. Na vyvinutie do plného kvetu totiž potrebujú – podľa odrody –  70 až 100 dní od výsadby.

gladioly

Tieto impozantné kvety milujú slnečné záhony – na tienistých miestach sa im nebude dariť, budú menšie a možno ani nevykvitnú. Pre gladioly (mečíky) je dôležité najmä dopoludňajšie slnko, aby sa zohriali po prípadnej chladnej noci.

Aké hľuzy a pôda?

Hľuzy vysádzame každý rok nanovo v jarnom termíne do prekyprenej neutrálnej pôdy s dostatkom humusu do hĺbky asi 10 centimetrov, malé hľuzy plytšie. Na výsadbu vyberáme skôr menšie hľuzy. Veľké zdravé hľuzy môžeme rozkrojiť na viac častí, každá však musí mať rastový púčik. Rezné plochy ošetríme moridlom. Nesadíme prestarnuté ani príliš ploché hľuzy, lebo poskytnú len slabé kvetenstvo. Tesne pred výsadbou však pôdu určite nehnojíme. Mali by sme to urobiť niekoľko týždňov predtým, lebo najmä čerstvý maštaľný hnoj podporuje vznik nežiaducich hubovitých chorôb. Prevenciou proti ochoreniu  je trocha piesku do každej jamky na hľuzu – zamedzí sa prenášaniu chorôb a zjednoduší každoročné jesenné vyberanie hľúz.

Hustý záhon

Vyrastené gladioly pôsobia veľmi pekne, ak tvoria hustý záhon. To sa dá docieliť, ak sa hľuzy vysádzajú striedavo do dvoch radov,  akoby  do trojuholníka. Vtedy netreba dodržať vzdialenosť medzi hriadkami aspoň 30 centimetrov, stačí 20, vzdialenosť medzi hľuzami by mala byť aspoň 15 centimetrov. Niektorí pestovatelia sadia hľuzy hustejšie,  vyrastené kvety, ktoré sú často vyššie ako meter, sa potom navzájom prirodzene podopierajú a nepotrebujú oporu proti vyvráteniu. Vysoké odrody však každopádne vyžadujú oporu.

Pravidelné polievanie

Gladioly majú rady vodu, preto ich aspoň raz za týždeň výdatne polejeme. Dôležité je pravidelné zalievanie, najmä po výsadbe a pred kvitnutím, radšej menšími dávkami. Krásny rast podporí aj pravidelné plytké okopávanie a občasné prihnojenie. Po dokvitnutí už nepolievame, odrežeme asi  desať centimetrov nad zemou a necháme hľuzám čas na zatiahnutie. Začiatkom jesene hľuzy opatrne vykopeme,  vysušíme a odložíme na tmavé suché miesto.

Zaujímavosť

O gladiolách, ktorých je vyšľachtených  neuveriteľných viac než 250 druhov, sa traduje, že sú symbolom pevnosti a odhodlanosti. Ak sú vo svadobných kyticiach, vraj vyjadrujú skrytú túžbu nevesty porodiť syna. Pri narodení chlapčeka je to najčastejšie darovaný kvet. Iné zdroje zasa hovoria, že kytica gladiol od partnera môže naznačovať aj vädnúcu lásku…

Bea Vrzgulová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach