Môžete pestovať ruže v interiéri? Ako na to?

Voňavé a krásne ruže poznáme najmä ako vonkajšie okrasné rastliny alebo kry. Viete však o tom, že pri troche starostlivosti ich môžeme pestovať aj vo vnútri? Ako na to?

Ruže skutočne môžeme pestovať ako izbové rastliny. Musíme sa však postarať o tom, aby mali potrebné podmienky. Najbežnejším typom ruže, ktorá sa pestuje v interiéri, je miniatúrna ruža.  Najdôležitejším aspektom pri starostlivosti o ruže vo vnútri je poskytnúť im dostatok svetla. Mini ruže sú drobnokveté nenáročné odrody ruží, avšak potrebujú priame slnko, inak sa im nebude dariť. Zabezpečme im aspoň šesť hodín priameho slnka. Na tento účel sú ideálne južné alebo západné parapety.

Nielen svetlo, ale aj teplota a vlhkosť

Okrem dostatku svetla ruže potrebujú dennú teplotu v rozmedzí (21 až 24 stupňov Celzia) a nočnú okolo 15 stupňov Celzia. Vyhýbajme sa akémukoľvek studenému prievanu v interiéri. Avšak dobrá cirkulácia vzduchu pomôže minimalizovať choroby, na ktoré sú ruže náchylné.

Veľkým nepriateľom ruží je suchý vzduch. Ak je v interiéri príliš suchý vzduch, ruže budú náchylnejšie na roztoče. Zabránime tomu jednoducho – rastlinu postavíme do misky s kamienkami, do ktorej pridáme trochu vody. Keď sa voda vyparí, zvýši sa vlhkosť, nezabúdajme ju dopĺňať.

Mohlo by vás zaujímať

Ruže vydržia vo váze dlho čerstvé…

Zbožňujete ruže, ale trápi vás, že vo váze rýchlo uvädnú? Skúste nasledujúci trik s teplou vodou a ruže vydržia dlhšie: Kyticu čerstvých ruží vložte do… Čítaj ďaľej

Zalievanie ruží pestovaných vo vnútri

Venujme veľkú pozornosť potrebám pôdnej vlhkosti, aké má ruža, ktorú pestujeme. Hlinu v nádobe kontrolujme pomocou prsta, tak zistíme, či ruža potrebuje zaliať alebo nie. Ak je povrch pôdy vlhký, nepolievame. Vrchných 2,5 cm by malo medzi zalievaním preschnúť, až potom je čas na ďalšiu dávku vody. Nikdy nedovoľme, aby ruža úplne vyschla, pretože to môže rastlinu veľmi rýchlo poškodiť. V období aktívneho rastu by sme mali ruže tiež pravidelne hnojiť.

Na leto môžeme ruže presunúť von

Interiérové ruže môžeme počas teplých mesiacov premiestniť von. Najskôr ich dajme do úplného tieňa, aby si rastliny pomaly zvykali. Po niekoľkých dňoch ich môžeme presunúť na slnečnejšie miesto – postupne zvyšujeme množstvo slnka, aby sme ružiam nespôsobili šok a nespálili ich listy. Keď teploty poklesnú, ruže vrátime do interiéru.  

Nezabúdajme pravidelne odstraňovať všetky odkvitnuté kvety, pretože to podporí ďalšie kvitnutie. Odstraňujme aj žlté a hnedé listy a ruže pravidelne orezávame nad posledným listom na stonke, ktorý má päť lístkov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach