Chcete zažiť skutočne dobrú lyžovačku?

Zamierte s nami do strediska Kals vo Východnom Tirolsku. Spoznáte zimný dovolenkový raj.

Svahy Východného Tirolska (Osttirol) v susednom Rakúsku ponúkajú vždy dostatok snehu, bezpečné trate a kvalitné služby. Kto túži po adrenalíne, užije si ho do tu sýtosti. Týmto sa však vyznačujú už takmer všetky lepšie lyžiarske centrá. V najväčšom východotirolskom stredisku Kals am Großglockner (1 350 m), v rezorte Gradonna****s Mountain Resort,  kam vás pozývame, však ponúkajú všeličo navyše, čo urobí vašu  zimnú dovolenku skutočne nezabudnuteľnou.

dobrú lyžovačku

Už prvé zoznámenie s horským rezortom, priamo napojeným na lyžiarsku oblasť Großglockner Resort Kals – Matrei, napovie, že ste si vybrali správne. A zabudnete, že cesta sem bola predsa len trocha dlhšia – na prepravu autom treba zo slovenských hraníc počítať približne so šiestimi hodinami. Stoja však za to.

Vizionárska architektúra

V rezorte nad dedinou Kals očarí vizionárska architektúra s dominantnými čistými tvarmi a prírodnými materiálmi, dokonale vsadená do Národného parku Vysoké Taury. Žiadne  typické, klasické – hoci krásne – stavby s balkónmi plnými muškátov, aké obdivujeme na rakúskom vidieku. Presklené priečelia izieb ponúkajú nádherné výhľady na okolité vrchy, interiér púta prírodnými materiálmi, nevtieravým komfortom a zároveň účelnosťou. Nečudo, že rezort bol nominovaný na Štátnu cenu za architektúru v roku 2014 a v roku 2015 získal Tirolskú cenu za drevostavbu.

Ubytovať sa možno v priestranných izbách 4-hviezdičkového hotela, z ktorých každá má oddychovú zónu, balkón a terasu alebo átrium, alebo v jednom zo 41 rezortných zrubových domov v okolí. Klientom slúžia aj obrovská wellness zóna, detský klub pre malých návštevníkov, od 3 rokov s celodennou starostlivosťou až 12 hodín, a nápaditým programom pre tínedžerov. Nechýbajú požičovňa športových potrieb, športový obchod, ponuka lokálnych lahôdok či reštaurácia s naozaj chutnou ponukou so špecialitami z východotirolskej a talianskej kuchyne.

Kto potrebuje, môže využiť  rezortné lyžiarske školy, ako aj bezplatný cvičný areál pre začiatočníkov. Za hlavu môžete zahodiť aj starosti so skipasmi – všetko je pod jednou strechou perfektne pripravené po celú sezónu. Skipasy platia v ďalších piatich lyžiarskych oblastiach vo Východnom Tirolsku, ako aj na Ankogeli a Mölltalerskom ľadovci v Korutánsku.

Prašan – to najlepšie pre lyžiarov

Zobúdzať sa s priamym pohľadom na majestátny Großglockner je len jedno z lákadiel rezortu. Z „papúč“ vhupnete priamo do lyžiarok, lebo v Gradonne sa športový deň začína aj  končí na zjazdovke či bežeckej trati  priamo pred vchodom do hotela. Samozrejmosťou sú po celý deň kilometre upravených tratí a vďaka nadmorskej výške dostatok prírodného kvalitného snehu, často priam „panenského prašanu“.

Ak ste ranné vtáča a chcete medzi prvými brázdiť svahy, už o ôsmej si môžete pripnúť lyže hneď pri hoteli a letieť s vetrom opreteky k dolnej stanici lanovky v Kalse. Tam si stačí vybrať z takmer dvadsiatich lanoviek  a vychutnávať si snehové zážitky. Iste sa pridá aj slniečko – táto oblasť je známa nadpriemerným výskytom slnečného svitu.

Prvá sezóna pre novú sedačku

Zážitky z lyžovačky sa iste znásobia aj vďaka úplne novej šesťsedačke, ktorú pomenovali Glocknerblick. Postavili ju v letných mesiacoch 2019 a otvárala tohtoročnú zimnú sezónu. Odvezie 2 400 lyžiarov za hodinu do výšky 2 047 m. „Vďaka nej rozširujeme komfort našich hostí na zjazdovkách. Sedačka má moderné kožené sedadlá v elegantnom ergonomickom dizajne s opierkami hlavy a integrovaným vyhrievaním a kvalitnou priehľadnou zábranou proti vetru. Lyžiari sú ochránení proti nepriazni počasia a chladu tým najmodernejším spôsobom,“ hovorí Heinz Schultz,  spolumajiteľ hotelovej siete Schultz Gruppe.

Tu milujú prírodu

Otázka ochrany a udržateľnosti  života na našej planéte nás oslovuje čoraz nástojčivejšie, začína sa dotýkať každého z nás. Akú ju zanecháme našim deťom a vnukom? V Gradonna****s Mountain Resort v tom majú jasno: pitnú vodu vo všetkých budovách zabezpečuje zdroj v pohorí Vysoké Taury, útulné teplo v celom ubytovacom komplexe zabezpečujú z vlastného závodu na výrobu štiepky. 

Vďaka dostatočne veľkej podzemnej garáži nie je v luxusnom rezorte žiadna premávka a elektroautá alebo elektrobicykle sa dajú zadarmo dobiť na dobíjacej stanici. Hostí, ktorí pricestujú vlakom na stanicu do Lienzu, bezplatne vyzdvihnú hybridným vozidlom. Ako luxusný hotel so zameraním na ochranu životného prostredia a trvalú udržateľnosť získal tento rezort ceny Green Luxury Award 2014 a Europe’s Leading Green Resort 2015, ktorá patrí k najprestížnejším cenám v oblasti turizmu a zeleného prístupu k cestovnému ruchu.

Čerstvá správa: čitatelia exkluzívneho cestovateľského magazín Connoisseur-Circle spolu so spoločnosťou zaoberajúcou sa zisťovaním spätnej väzby od hostí  volili z 250 rakúskych hotelov najlepšie v 13. kategóriách. Gradonna****s Mountain Resort Châlets & Hotel z Kalsu pod Großglocknerom opakovane presvedčila a zvíťazila v kategórii Najlepšie Designhotely.

Nemôžete zaspať? Skúste someliéra alebo tunajší vankúšik!

Že ste o someliéroch pre dobrý spánok ešte nepočuli? Aj to je dôvod zavítať do tohto rezortu. Od minuloročného leta pomáhajú kvalitnému snívaniu práve takíto someliéri. Poradia, ako sa správne pripraviť na spánok plný oddychu: či už si dopriať relaxačnú prechádzku, meditáciu alebo fantazijnú cestu… K tomu nápoj z tunajších zdrojov na dobrú noc: mlieko s medom alebo špeciálny čaj. A aby sa hosťom spalo naozaj dobre, pribalia ešte špeciálny vankúšik s náplňou z horských bylín, sena, ružových lupeňov či levandule, ako aj mäkký, tvrdší či ergonomický vankúš.

Ak by to nestačilo, stačí zájsť na recepciu po „kufrík s prvou pomocou pre dobrý spánok“. Sú v ňom teplé ponožky, termofor, tipy na zaspávanie, niečo na čítanie, hudba, čokoláda, zvlhčovač vzduchu a mnoho ďalších pomôcok na kvalitný spánok. Určite si dobre pospia aj tí  najnáročnejší spáči.

Kde sa berie tá energia?

Gradonna**** uprostred impozantnej prírodnej scenérie pôsobí ako ako amfiteáter obklopený majestátnymi Dolomitmi. Práve ony vyžarujú neuveriteľnú energiu a zároveň vytúžený pokoj.  Tieto pocity znásobujú regionálne gastronomické výrobky,  dpmácka atmosféra spojená s luxusom, ako aj kozmetika vlastnej značky MAGDALENA’S made in Tyrol, ktorú si môžu užiť návštevníci wellnes. 

Hlavnými zložkami sú krištáľovo čistá voda, voňavé rastlinné oleje a domáce liečivé alpské bylinky –rebríček obyčajný a arnika z Národného parku Vysoké Taury. Vegánska kozmetika z regionálnych surovín, pripravovaná v súlade s princípom trvalej udržateľnosti, ponúka jemnú a prirodzenú starostlivosť pre každý typ pokožky. Vyskúšajte na vlastnej koži, ako horská masáž alebo telový peeling prinesú pocit hlbokého uvoľnenia. 

dobrú lyžovačku

Pre najmenších to najlepšie

Uznávané lyžiarske stredisko Großglockner Resort Kals – Matrei sa hrdí ocenením Rodinné lyžiarske stredisko v Rakúsku s najlepším pomerom ceny a poskytovaných služieb. Deti do 6 rokov tu lyžujú zdarma, školáci od 6 rokov a mládež do 18 rokov majú nárok na 50 % zľavu. K týmto benefitom sa pripája aj Gradonna****s, kde poskytujú deťom do 18 rokov v izbe s rodičmi tiež 50 % zľavu. Priamo v rezorte je sú k dispozícii profesionálne lyžiarske školy a bezplatný cvičný areál pre začiatočníkov. Malí lyžiari si môžu vybrať z dvoch detských lyžiarskych areálov: v Kalse a pri hornej stanici Goldried.

 Ak už budete mať lyžovania dosť, užite si celorodinnú skvelú sánkarskú dráhu, vyskúšajte bežky na kilometroch upravených bežeckých trás, požičajte si snežnice a preskúmajte horské zákutia, vybláznite sa vo Fun zónach a nezabudnite si  pochutnať na domácich špecialitách v nespočetných príjemných bufetoch, kaviarňach, chatách, vinárničkách  a reštauráciách. Osttirol je tu prosto pre vás.

Foto: Vlado Marinovič,  www.gradona.at, www.schultz.at