Chystáte sa na dovolenku s malými deťmi? Vieme, čo treba mať so sebou.

na dovolenku s malými deťmi
Obr. inPHARM

Leto nás láka užiť si teplé počasie niekde pri vode a bezstarostne si užívať vodu a slnko. Avšak môžu nás tiež prekvapiť typické letné úskalia.

Asi jedným z najčastejších letných problémov sú tráviace ťažkosti. V teplom letnom počasí dochádza oveľa rýchlejšie k rozmnoženiu možných patogénnych mikroorganizmov v potravinách. Pri cestovaní (obzvlášť v exotických krajinách) sa stretávame s novými typmi mikroorganizmov, na ktoré náš tráviaci trakt nie je „zvyknutý“.  Bývajú agresívne, rýchlo sa množia a tak rýchlo narušia našu prirodzenú črevnú mikroflóru, ktorá v správnom množstve zabraňuje množeniu patogénnych mikroorganizmov, prispieva k správnemu tráveniu a taktiež produkuje mnohé dôležité vitamíny. Patogénne mikroorganizmy produkujú tiež toxíny, čo všetko vedie k črevným ťažkostiam, častej a riedkej stolici, pocitom nafukovania, bolesťami brucha, nechutenstvu, vracaniu a únave.  Proti týmto nezvaným „útočníkom“ môžete samozrejme použiť rôzne adsorbenciá a chemické črevné dezinficienciá, v ojedinelých prípadoch antibiotiká. Tieto prípravky majú avšak svoje obmedzenia, hlavne pri ich používaní u detí.

Čím môžeme predchádzať tráviacim problémom

Aby ste si namiesto vysedávania na záchode dovolenku naozaj užili, dodržujte hygienické zásady a nezabudnite do batožiny pribaliť prípravok s osvedčenými prírodnými látkami. Dá sa použiť aj preventívne, a tak môžete chrániť  hlavne Vaše deti pred vznikom tráviacich ťažkostí. Prípravok ENTERINA, výživový doplnok má komplexné zloženie, obsahuje extrakt z čučoriedok, unikátny probiotický bakteriálny kmeň Bacillus coagulans, vitamín K a vitamíny skupiny B.

na dovolenku s malými deťmi
Obr. inPHARM

Spomínané probiotikum sa nachádza aj v našich zdravých črevách. Pomáha zlepšovať trávenie a vytesňovať z čriev zlé baktérie, čím ich chráni pre črevnou infekciou. V prípravku je aj ľudovou medicínou osvedčený sušený extrakt z čučoriedok. Tie vďaka obsahu trieslovín a organických kyselín majú protibakteriálne, protivírusové a protizápalové účinky, pričom znižujú dráždivosť črevnej sliznice – upokojujú črevá. Sú prírodným adsorbentom, ktorý viaže na seba škodlivé látky vrátane vírusov a baktérií a pomáha ich z tela vylúčiť. Prípravok Enterina obsahuje tiež dôležité  vitamíny K a B, ktoré v organizme zvyknú chýbať pri častej stolici a zlom trávení. Vitamíny skupiny B podporujú regeneráciu črevnej sliznice a zároveň pomáhajú znižovať mieru únavy a vyčerpania, taktiež zlepšujú chuť do jedenia.  Vitamín K znižuje krvácavosť podráždenej črevnej sliznice. Prípravok Enterina (urobiť preklik na http://www.inpharm.sk/verejnost/produkty/28-enterina-r) je vhodný pre deti už od 6 mesiacov a dospelých. Nakoľko má komplexné zloženie, odporúča sa ho užívať pri akomkoľvek tráviacom diskomforte.

 Praktická forma na cestovanie

Obr. inPHARM

Na cestovanie sú vhodné praktické jednorazové fľaštičky, ktoré netreba uchovávať v chladničke. Zarábajú sa tesne pred použitím vysypaním účinných látok z vrchnáčika do tekutiny vo fľaštičke. Je potrebné dodržať postup pri ich zarábaní – vrchnáčikom treba otáčať najprv v smere hodinových ručičiek až do maximálnej polohy, kedy dôjde k prepichnutiu vnútorného vrchnáčika a vysypaniu účinných látok do fľaštičky. Tá obsahuje tekutinu s výživou pre probiotiká, ale aj šťavu z čučoriedok, čo dodáva prípravku dobrú chuť, ktorú majú radi deti i dospelí.

Dávkuje sa len jeden krát denne, toľko dní, koľko potrebujete. Preventívne stačí užiť každý druhý alebo tretí deň, pri tráviacich problémoch 1-krát za deň. Väčšinou stačí prípravok Enterina užívať 2-4 dni. V balení je 8 fľaštičiek.

Nezabudnúť upraviť stravu

Netreba tiež zabudnúť na dostatočné doplnenie tekutín (najvhodnejšie sú rehydratačné roztoky) a diétne opatrenia. Vhodná je ľahká beztuková strava bez mliečnych potravín, strukovín, čerstvého chleba, údenín (salámy, údené syry), vyprážané jedlá, potraviny s vysokým obsahom cukru, ale ani čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Vhodná je beztuková strava (sucháre, varená ryža, mrkva, rozpučený banán, nastrúhané jabĺčko, zeleninový a mäsový vývar. Pokiaľ by sa napriek opatreniam  zdravotný stav do troch dní nezlepšil, treba navštíviť lekára.

Článok pripravila vzdelávacia spoločnosť Edukafarm.