Luhačovice – kúpele, ktoré by ste určite mali navštíviť!

Hľadáte miesto, kde by ste mohli načerpať blahodarnú energiu, zregenerovať svoje zdravie a kde by ste sa mohli ponoriť nielen do ozdravujúcich a liečivých kúpeľov, ale aj do víru zážitkov z oblasti kultúry, histórie a spoznávania pôvabov čarokrásnej krajiny? V tom prípade by ste určite mali navštíviť Luhačovice – kúpele, kde to skutočne žije!

Luhačovice

Okrem toho, Luhačovice svojich návštevníkov neustále prekvapujú zaujímavými novinkami, ktoré sa rozhodne vyplatí vidieť a zažiť na vlastnej koži. Jednou z takýchto noviniek je aj expozícia o luhačovických minerálnych vodách, ktorá bola otvorená v hale Vincentka.

Poučenie a relaxácia – aj to možno zažiť v kúpeľoch Luhačovice!

„Malé múzeum“ o vzniku a význame luhačoviských minerálnych vôd, doplnené relaxačnou zonou, bolo otvorené v nedávno rekonštruovanej hale Vincentka. Dlho očakávaná stála interaktívna expozícia začala verejnosti slúžiť v Luhačoviciach od soboty 14. septembra 2019.

Cieľom je predstaviť štyri základné témy. Prvá téma rieši oblasť geológie, mineralógie a paleontológie a má názov „Tu ležalo more, s podtitulom „Pôvod luhačovických minerálok“.

Druhá téma sa zaoberá chemickou stránkou minerálnej vody Vincentka a jej liečivými účinkami a má názov „Soľ nad zlato – Tajomstvo luhačovických minerálok“.

Tretia téma sa pozerá na Vincentku z historického hľadiska. Pre ňu bol zvolený názov „Od lovcov mamutov po modernu – História využívania luhačovických minerálok a „Vincentky“.

Posledná, štvrtá téma je prezentovaná pod názvom „Premena miesta – Urbanizmus a architektúra údolia s prameňmi.“

Vychutnajte si hru svetla, ilúziu mora, pláže a nekonečnú pohodu…

Jednotlivé odborné témy sú predstavené atraktívnou a nenásilnou formou prostredníctvom 8 svetelných svetelných panelov, tzv. lightboxov a sú doplnené animáciami, ktoré sa odohrávajú na ďalších 4 vizuálne podobných lightboxoch – monitoroch.

Ďalším prvkom, ktorý pracuje so svetlom, je nasvietenie stropov obidvoch schodísk a depozitára. Už pri vstupe na oboch prístupových schodiskách je možné všimnúť si dva bloky horniny (pieskovec a andezit), ktoré vďaka kotveniu a zrkadleniu akoby „levitovali“ v priestore. Zvolený motív vlniacej sa morskej hladiny má navodzovať príjemné relaxačnú pohodu a zároveň odkazovať na morský pôvod Vincentky. Súčasťou tejto projekcie je aj skutočný šum morských vĺn a mäkký záťažový koberec pieskovej farby, čo vyvoláva predstavu morského dna alebo pláže.

Táto relaxačná zóna je vybavená dvoma pohodlnými kreslami, na ktorých môže návštevník odpočívať nielen po prehliadke expozície.

Luhačovice

Zaujímavosti z dávnych čias

Súčasťou depozitára sú skrine, kde môžu návštevníci vidieť napríklad historické fľaše na minerálku, model pomníka Dr. Veselého z Lázeňského námestia, súbor desiatok sklenených nádob na pitie, alebo aj vzorky pôvodnej mozaiky a skla z kolonády, vrátane ukážky kubánskeho mramoru z výdajných pultov Vincentky. K najväčším zaujímavostiam expozície patria aj tri originálne fosílie, pripomínajúce obdobie, keď terajšie minerálne vody vznikali. Ide o zub treťohorného žraloka Megalodona, mamutiu stoličku a fosílnu stopu.

Expozíciu bude možné navštíviť úplne zdarma, kedykoľvek v priebehu otváracej doby haly. Návštevníci tu budú môcť tráviť aj niekoľko desiatok minút, vrátane posedenia v relaxačných kreslách. Z hľadiska európskeho renomé kúpeľov sú všetky základné texty rovnako tak v anglickej, ako aj v nemeckej mutácii.

Celkové náklady na realizáciu expozície činia štyri milióny korún bez DPH a väčšinu nákladov kryje dotácia európskych fondov.

„Otvorenie expozície v polovici septembra vypĺňa preklenovacie obdobie medzi dokončením rekonštrukcie haly Vincentka v auguste a sprístupnením celej kolonády, s ktorým počítame už v novembri tohto roku.“ povedal Eduard Bláha, generálny riaditeľ Lázní Luhačovice, a.s.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach