Ako sa vyšplhať hore?

Prečo tí menej šikovní, s či kratšou praxou a možno aj horšími výsledkami, neraz napredujú v kariére lepšie ako vy a majú aj vyšší plat? V takýchto prípadoch, ktorých je neúrekom, sa cítite zradení, podvedení, sklamaní. A to vám veru na sebavedomí nepridá. A práve sebavedomie je kľúčom k väčšiemu pracovnému úspechu. Samozrejme, netreba to s ním preháňať.

Ako sa vyšplhať

Umenie predať sa

Mnohí schopní, inteligentní a šikovní ľudia s množstvom vedomostí a skúseností, zostávajú v úzadí spoločnosti, pretože svoje schopnosti nedokážu predať. Možno sa im to zdá trápne, aby sa vystatovali, ale v dnešnej dobe umenie predať sa je nevyhnutné všade, ak chcete dosiahnuť úspech.

Človek s nízkou sebadôverou a sebavedomím sa cíti, ale aj správa, ako „posluhovačný“ pritakávač, ktorý bude súhlasiť navonok aj s tým, že všetko zlé zavinil on. Vnútorne trpí, ale neraz nedokáže povedať svoj názor, i keď je dôležitý, a tak sa dostáva do bludného kruhu. Ak si chcete vybudovať väčšiu sebadôveru, najskôr je potrebné vytvoriť si vnútorný obranný štít, ktorým dokážete odraziť všetky negatívne vyjadrenia a narážky na vašu osobu tak, aby vás vnútorne nezranili.

Dôležité je však ovládať aj reč tela, ktorá môže prezradiť vaše pocity, i keď hovoríte čosi úplne iné. Nedostatok sebadôvery prezradí, napríklad, aj spôsob, akým sedíte –
posed na časti sedacej plochy, ako aj nohy zastrčené pod stoličku alebo omotané okolo seba, sú jasným symbolom nízkeho sebavedomia. Samozrejme, veľmi dôležitý je očný kontakt. „Blúdiace“ oči a nepriamy pohľad sú zlým znamením pre každého, kto s vami rokuje.

Veľmi vhodné je naučiť sa používať slovíčko nie. Inak môžete skončiť ako dobrý duch spoločnosti, ktorý za každého a pre každého urobí všetko, čo mu len vidí na očiach. Diplomaticky povedané odmietnutie prípadne s návrhom alternatívy z vás neurobí nevraživého kolegu, ale skôr toho, ktorého prácu a čas si treba vážiť. Ani šéfovi nemusíte stále pritakávať, ak máte rozumné dôvody. Naučte sa svoj názor prezentovať a všetci budú k vám pristupovať ináč.
I keď je to náročné a zdĺhavé, ak budete na sebe pracovať, dá sa sebavedomie zvýšiť.

Zdravá sebadôvera

Tí, ktorí si veria, ani nepripustia možnosť, že by sa mohli dopustiť nejakej chyby alebo nevyhovieť požiadavkám zamestnávateľa. Sebadôvera je potrebná najmä v nie práve ideálnych podmienkach, nielen ako nástroj k postupu, ale aj ako obrana vlastného ja pred prípadnými neúspechmi. Často sa však sebavedome prejavujú ľudia, ktorí sú arogantní, či samoľúbi a svojim správaním tieto chyby zakrývajú, respektíve sa o to snažia. Preto zdravé sebavedomie musí vychádzať naozaj zo zručností a vlastností človeka.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach