Syndróm vyhorenia v práci vám môže pridať pár kíl navyše!

Nadmerné pracovné zaťaženie v práci alebo v škole automaticky zvyšuje úroveň stresu – a čo určite počuť nechceme – ľahko pridáva kilá navyše. Vyhorenie totiž nepriamo vedie k nezdravému správaniu, vrátane výberu jedál a spôsobu stravovania.

Nová štúdia vedcov z University of Georgia v Aténach ukázala, že dospelí ľudia, ktorí pociťujú preťaženie pracovnými povinnosťami alebo vyhorenie, si často osvojujú celý rad nezdravých návykov. Tieto návyky vedú k priberaniu.

Aj vy zajedáte problémy?

Výsledky štúdie ukázali, že pre pracujúcich, ktorí majú vyššie pracovné zaťaženie, je charakteristické takzvané emocionálne jedenie – teda zajedanie zlých pocitov, frustrácie, nervozity a množstva úloh a navyše neraz jedia bez prestávky, stále potrebujú niečo prežúvať. Ešte horšie je, že si podvedome vyberajú potraviny, ktoré majú viac tuku. Rovnako menej cvičia a všeobecne sa menej hýbu, čo ešte viac zvyšuje potenciál priberania na váhe.

Prečo pri nadmernej záťaži siahame po jedle?

Podľa odborníkov je to úplne logické. Ľudská psychika a fyzické telo majú obmedzené množstvo energie. Keď sa energia vyčerpá alebo sa blíži k vyčerpaniu, nefungujeme tak, ako pri optimálnej kapacite energie. Začiatok nezdravého správania v súvislosti s preťažením môže vyzerať takto: keď sme vyčerpané, naša myseľ si povie – som vyčerpaná, viem, že by som mala cvičiť a správne jesť, ale jednoducho na to nemám čas ani energiu. Keď sa tento cyklus opakuje, vytvárajú sa silné nervové dráhy a nezdravé správanie sa stáva normou.

Syndróm vyhorenia je uznávaný zdravotný problém

Medzinárodná klasifikácia chorôb pridala syndróm vyhorenia na svoj zoznam diagnostikovateľných syndrómov v roku 1992. Dôležitý je tiež postoj zamestnávateľa, ktorý môže vytvoriť pracovné prostredie, ktoré znižuje stres a dodáva pozitívnu energiu. Jasné ciele zamestnancov, flexibilný pracovný čas a rozumné očakávania tiež podporujú pozitívne pracovné prostredie bez stresu.

Mohlo by vás zaujímať

Máte syndróm vyhorenia?

Máte pocit, že vás nič nebaví? Ste unavení, podráždení a cítite sa nedocenení? Alebo si myslíte, že sa vám nedarí tak, ako kedysi a k… Čítaj ďaľej

Ako sa vyhnúť sa vyhoreniu?

Odpoveďou je vyššia sebakontrola, ktorá zahŕňa dostatok pohybu, dobrú výživu a starostlivosť o seba. Oplatí sa vedieť, že sebaovládanie funguje ako plynová nádrž – na začiatku dňa sú naše „nádrže“ na sebaovládanie plné, ale na konci dňa, najmä počas dlhého a vyčerpávajúceho pracovného dňa, sú prázdne a vtedy sme bez energie, čo nás núti bojovať s množstvom inštinktov. Teda je logické, že na konci dňa robíme menej zdravé rozhodnutia.

Ako to zmeniť? Začnime už ráno cvičením alebo prechádzkou, pretože máme najviac energie. Neignorujme obed, doprajme si veľa bielkovín a vlákniny, žiadne nezdravé tuky a lepšie zvládneme večer. Ak cítime, že je na nás toho v práci priveľa, požiadajme o prestávky a hranice. Sústreďme sa na spánok. Nekvalitný spánok zvyšuje stres a úzkosť súvisiaci s prácou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach