Vyčistiť chybové filtre

Robiť chyby je ľudské, máme to v dizajne – údajne na 90 %. Všetkých nás totiž ovplyvňujú systematické chyby v spôsobe, akým vnímame a chápeme svet okolo seba. Práve tieto chyby sú príčinou našich omylov. Napríklad praváci majú sklon odbočovať doprava, kedykoľvek vstúpia do nejakej budovy, hoci to nie je najlepšia cesta k cieľu. Väčšina z nás, či už pravákov alebo ľavákov, výrazne preferuje číslo sedem a modrú farbu. A chybujeme, lebo inak by sa civilizačná špirála nemohla ďalej vyvíjať. Mnohé chyby ale nie sú chyby, a opláca sa pravidelne čistiť chybové filtre.

chybové filtre

Očakávania ovplyvňujú náš pohľad na svet

Štúdia, v ktorej si mali ľudia obzrieť neznámeho muža, a potom im prezradili jeho povolanie, potvrdila zaujímavú skutočnosť. Keď im bolo povedané, že je to vodič kamióna, odhadli, že váži viac. Keď im povedali, že je to tanečník, odhadli jeho váhu nižšiu. Obdobné naše domnienky sa objavujú mimovoľne, bývame zaujatí, a ani o tom neraz nevieme. Predsudky máme v sebe hlboko zakorenené a niekedy sú natoľko silné, že len ťažko ich korigujeme, aj keď o nich vieme. Mnoho z našej výbavy nám umožňuje robiť veci správne, ale máme v nej aj niečo, čo nás vedie k systematickým chybám.

Existujú maličkosti, ktoré eliminujú chybovosť

Napríklad pomáha dobre si odpočinúť.  Spánkovo deprimovaní ľudia majú sklon k bezhlavému hazardu, čo vysvetľuje, prečo sú mnohé kasína otvorené 24 hodín denne. Dostatok spánku vyvoláva pocit šťastia. Pocit šťastia podporuje logické myslenie a pomáha k flexibilnému riešeniu problémov. Dostatok odpočinku dokonca, verte či neverte, znižuje nadmieru optimizmu, hlavne pri rozhodovaní. Z tohto dôvodu robíme tiež veľa zbytočných chýb. Keď si lepšie uvedomíme, čo robíme dobre a čo zle, môžeme robiť omnoho viac vecí lepšie.

Ako na chyby?

Rozhodne sa za ne netreba lynčovať a obviňovať. Sú to nášľapné kamene na ceste k úspechu. Stoja za tým, ako naberáme zručnosti, ktoré z nás robia lepších a spokojnejších ľudí. Aj vďaka tomu, že sa naučíme:

  • Ospravedlniť sa.
  • Byť zodpovedný za svoj výber.
  • Byť čestný.
  • Byť zraniteľný.
  • Dobre komunikovať.
  • Vytvárať si vzťahy.
  • Zvládať stres.
  • Rozvíjať súcit.
  • Poradiť si s hnevom.
  • Vedieť sa slušne správať.
  • Rozvíjať empatiu.
  • Tešiť sa zo života.

Aplikačná podpora

chybové filtre

Akákoľvek chyba prítomná za menovanými sociálnymi zručnosťami je prejavom, že ste ľudská bytosť, a tým pádom omylná a učiaca sa. Lebo ak nemôžete urobiť chybu, tak nemôžete urobiť nič. Zmyslom je chybovať v tej istej veci čoraz menej, až sa dostaví rozvinutá zručnosť bez prešľapov. Potom sa posúvate trénovať nejakú inú novú vec, ktorá vás naučí niečo ďalšie.

Z praxe vám môžem potvrdiť jednu dôležitú vec: Nie je to kvôli chybám, že by vás ľudia nemali radi. Keď majú druhí voči vám výhrady, tak to bude pre naše vlastnosti. Myslite preto na to, že nevadí, že ste sa potkli, je to znamenie, že idete.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk 

https://www.facebook.com/lifekoucing.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach