Botox len pre staršie?

Omyl, dávajú si ho už aj dvadsiatky, aby nezostarli!

Keď sa povie botox, mnohí z nás zalomia rukami alebo aspoň vyvrátia zrak. Napriek tomu je stále veľmi obľúbeným pomocníkom nielen starších dám. Keď si ho dá dáma „vo veku“, na to, aby si vyhladila svoje už existujúce vrásky, je to úplne logické a časté, avšak botoxové kúry si dávajú robiť už aj dvadsiatky! Prečo? Vraj preto, aby ich pleť nezostarla a vrásky sa vôbec nevytvorili!

Botox
https://www.shutterstock.com

Ochromí svaly

Botox aplikovaný pod kožu funguje tak, že dočasne ochromí svaly pod kožou, a tak zabráni tvorbe vrások. Druhá vec je tá, že danými svalmi nemôžeme ani pohybovať, a tak pôsobíme neprirodzene. Stojí to za to? Mladé dievčatá, ktoré sa nedokážu usmiať, vyjadriť svoje emócie mimikou a ktoré vyzerajú ako voskové figuríny veria, že im to pomôže a dokážu si takto udržať mladistvú pleť dlhé desaťročia. Počet mladých žien, ktoré takto používajú botox vzrástol počas jedného roka o desať percent a neustále má rastúcu tendenciu.

Botox
https://www.shutterstock.com

Navždy bez vrások?

Užívanie botoxových kúr v mladom veku je stále diskutabilné. Napríklad známa dermatologička z New Jersey Jeanine Downie tvrdí, že keď ženy začnú s botoxovými kúrami skoro, môžu úplne zabrániť tvorbe vrások. Napriek tomu, že táto odborníčka vychvaľuje botox a tvrdí, že je účinný, pretože ak nemôžeme pokrčiť čelo, je jasné, že tam nikdy nebudeme mať vrásku, uprednostňuje aplikovanie injekcií s botoxom len pre ženy vo veku nad tridsať rokov. V prípade mladších žien sa snaží s nimi porozprávať a procedúru odložiť na neskôr. Sama začala botox používať, keď mala čosi cez tridsať.

Pokožka i tak starne

Iní odborníci však tvrdia, že liečba botoxom môže urobiť viac škody ako úžitku. I to je dôvod, prečo mnohí odmietajú botox poskytnúť ženám pod 30, či dokonca pod 35 rokov. Vo veľmi mladom veku môže ublížiť svalom a pokožka starne i tak – bez ohľadu na botox. V priebehu starnutia sa stráca pružnosť pokožky a stáva sa suchšou, takže vrásky vniknú neskôr tak či tak – jedine, že by botoxové kúry žena užívala nonstop od mladosti až do smrti. Aký však je to život, keď sa nemôžete ani usmiať alebo žmurknúť, či pokrčiť čelo?

Nefunguje navždy

Druhá vec je, že opakovaným používaním botoxu sa vyvíja imunita, pričom každé sedenie je aj finančne náročné. Ani to však nezastavilo množstvo mladých žien, ktoré sa rozhodli pre aplikovanie tejto látky. Pre niektoré stačí, keď si objavia na čele prvú vrásku a už sa snažia zmazať ju. Takouto nadšenkyňou pre botox je aj 22-ročná Kika, ktorá si dala botox aplikovať v susednom Rakúsku. Ešte prekvapujúcejšie je, že kúru dostala k narodeninám od svojej mamy, tá vraj už nedokázala počúvať neustále reči svojej dcérky o tom, ako strašne starne, vráskavie a scvrkáva sa. Mama sa chytá za hlavu, ale dcérka sa teší: „Mala som na čele vrásku, ale keď mi aplikovali botox, mám ho úplne rovné!“

Nová závislosť

Psychológovia sa obávajú, že z ustavičného upozorňovania na vrásky v reklamách a médiách sa u mladých žien môže vyvinúť podobná choroba ako je anorexia. Anorektičky sa vidia ako tučné, takto choré ženy sa vidia ako scvrknuté, vráskavé, staré, hoci majú len jednu dve povrchové, či mimické vrásky. Botox je však nebezpečný aj z iného hľadiska po psychickej stránke – môže na neho vzniknúť závislosť. Ženy, ktoré začnú priskoro môžu uviaznuť v bludnom kruhu čoraz väčšej potreby tejto látky.