Chcete bezpečne omladnúť?

Kto by nechcel?  Ale ako to dosiahnuť? Odpoveď môže znieť možno ako klišé, ale v dobe modernej estetickej medicíny, ktorú majú v rukách skúsení dermatológovia, nie je odpoveď zložitá…

omladnúť

Najprv trochu teórie

Pokožka sa skladá z troch vrstiev, volajme ichI., II., III. Na povrchu je I. vrstva – epiderma. Skladá sa z ďalších piatichvrstiev, v ktorých je viacero typov buniek a všetky držia spolu pomocoustavebných mostíkov. V III. vrstve – hypodermis – nájdeme iba tukové bunky,cievy a nervy. Ale pri zlepšovaní štruktúry pokožky a dopĺňaní jej objemu,napríklad na tvári, dekolte alebo krku nás zaujíma najmä II. vrstva kože – dermis.V derme sa nachádzajú pevné komponenty (bunky) a medzibunková hmota. Hlavnouúlohou  buniek je vytvárať v derme pocelý život kyselinu hylaurónovú, elastín, kolagén a iné zložité molekuly. Tietokomponenty vytvárajú hmotu a v nej sú ukotvené bunky. Zdravá a mladá pokožka máv II. vrstve veľké množstvo takto aktívnych buniek a preto i dostatok týchtozložiek. Estetickým výsledkom je mladá, svieža a vypnutá pleť. S pribúdajúcimvekom bunky starnú, spomaľuje sa ich metabolizmus, znižujú svoju aktivitu ajschopnosť tvoriť kyselinu hyalurónovú, elastín a kolagén.  Napriek tomu, že sa tento proces odohráva ibav II. vrstve, ovplyvňuje štruktúru a vzhľad celej pokožky. Stráca sa jej objem,elasticita aj pevnosť,  vznikajú  ryhy – vrásky a celkové ochabnutie na tvári,dekolte či krku.

Ako teda omladiť kožu?

Dermatológovia hľadali spôsob, ako “povedať bunkám, aby nezaháľali” a tvorili opäť kyselinu hylaurónovú, elastín, kolagén – tieto čarovné a telu vlastné produkty. Z tohto dôvodu vznikali rôzne metódy, ako napríklad chemické zbrusovanie kože, ktoré nie veľmi ovplyvňovalo spomínanú II. vrstvu kože, či kryoterapia, pri ktorej sa síce zlepšil metabolizmus buniek aj prekrvenie, ale tento zákrok nepovzbudzuje tvorbu kolagénu. Neskôr vzniklo frakčné (teda čiastočné) zbrusovanie (s minimálnym poškodením kože – Benelift Total) s veľmi dobrým efektom aj na novotvorbu kolagénu. Dnes medzi účinné metódy zaraďujeme aj stále pomerne novú neinvazívnu ihličkovú rádiofrekvenciu.

Ihličková rádiofrekvencia omladzuje pokožku

Ide o neinvazívny lifting. Pri ihličkovej radiofrekveciii sa neinavzívnym spôsobom jasne “napovie bunkám”, aby boli opäť sviežimi a mladými, teda aktívnymi. Ošetrenie ihličkovou radiofrekvenciou trvá 30 – 60 minút. Pritom sa celá tvár šetrne ošetruje  dermatologickým prístrojom s jednorazovou koncovkou, pozostávajúcou z pozlátených mikroihiličiek. Pomocou nich sa II. vrstva kože (derma) prehrieva a zanikajú v nej staré bunky. To je podnetom k tvorbe nových vitálnych buniek, ktoré tvoria nový kolagén, elastín a iné telu vlastné žiadané látky. Ošetrenie je vhodné pre všetky druhy pleti a neexistuje ani vekový limit pre zákrok. Celá procedúra prebieha bezbolestne a už na druhý deň môžeme na tvár naniesť makeup.

Čo sa dá od zákroku očakávať? 

Celkové vypnutie pokožky, omladenie, lifting. Skutočné spevnenie pokožky, zlepšenie jej štruktúry, redukovanie miernych vrások, ochabnutia, strií, jazvičiek, zúženie rozšírených pórov a v neposlednom rade zlepšenie stavu akné. Ak však chceme pre svoju pleť urobiť maximum, je vhodné obvykle absolvovať ošetrenie 3-krát v mesačných intervaloch, prípadne podľa stavu pleti, ale najmä podľa odporučenia ošetrujúceho lekára.

Komu zveriť do rúk svoju tvár?

Ihličková rádiofrekvencia je vysoko odbornýzákrok, ktorý patrí do rúk odborníka. Kožu tváre vám s najlepším výsledkomošetrí dermatovenerológ. Riziko neodbornne poskytnutého zákroku je veľké. Môžeísť o popálenie tváre s trvalými následkami vo forme hnedých pigmentovýchfľakov alebo dokonca jaziev! Preto sa nehanbíte spýtať ošetrujúceho lekára pri všetkýchdermatologických (estetických) zákrokoch na jeho špecializáciu a zverte sa ibado rúk odborníka.

MUDr. Dominika Sabová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach