Opakovanie je matkou múdrosti – na čo všetko myslieť pri opaľovacích krémoch

Leto je už v plnom prúde, no stále máte chaos v tom, aký opaľovací krém si vybrať a na čo všetko pri jeho používaní pamätať? Dokonca aj tí, ktorí sa snažia poctivo chrániť pred slnečným žiarením môžu mať pri používaní opaľovacích krémov chybné návyky. Ráno sa možno ponáhľate, nevenujete tomu prílišnú pozornosť alebo si jednoducho ani neuvedomujete, že je dôležité chrániť každý centimeter vašej pokožky vystavenej slnečnému žiareniu. Už nemusíte mať obavy! Prinášame vám krátkeho sprievodcu zodpovedným opaľovaním – na čo všetko myslieť pri opaľovacích krémoch.

15 minút + 2 hodiny

V prvom rade je nutné opaľovací krém aplikovať najmenej 15 minút predtým, než vyjdete na slnko. Totiž, ak ste trávili čas vonku a vaša pokožka už začala naberať červený nádych, škoda na nej už bola napáchaná. Pokiaľ ste na slnku, krémovať by ste sa mali približne každé 2 hodiny. Opakovaná aplikácia sa odporúča, hlavne ak sa nadmerne potíte alebo ak ste boli vo vode, ale najmä, ak sa po kúpaní zvyknete utierať do uteráka.

Zábudlivé miesta

Tvár, ruky a nohy sú absolútnym štandardom. Avšak na tele sú aj ďalšie miesta, ktoré si vyžadujú pozornosť. Medzi miesta, na ktoré sa zabúda najčastejšie patria uši, priehlavky, zadná strana krku, pery, vlasová línia a okolie lemov rukávov. Ale to najdôležitejšie, na čo treba myslieť je, že ak už na pokožke vnímate príznaky starnutia, musíte si chrániť chrbty rúk. Tie sú totiž vždy vystavené elementom akéhokoľvek počasia, slnko teda nie je výnimkou. Či už máte ruky položené na volante, tlačíte pred sebou kočík či kosačku alebo držíte riadidlá na bicykli, pokožka na rukách je jednoducho najviac náchylná na spálenie a starnutie. Nezabúdajte, že ruky prezrádzajú váš vek oveľa jednoduchšie, než ktorákoľvek iná časť tela. Udržiavajte ich preto hydratované a chráňte ich pred slnkom čo najviac.

Jeden opaľovací krém?

Tu je nutné si uvedomiť, že pokožka je vystavená slnečným lúčom po celý rok. Áno, dokonca aj v chladných zimných mesiacoch treba myslieť na jej ochranu. Pokiaľ teda správne používate opaľovací krém – s ohľadom na frekvenciu aj časti tela, ktoré treba chrániť, zistíte, že vám jeden krém dlho nevydrží.

Mohlo by vás zaujímať

Samoopaľovanie

Samoopaľovanie – zvodný bronz za okamih

Samoopaľovanie – tajomstvo úspechu Zlatistá, pestovaná a pekne opálená pokožka je krásna – o tom niet pochýb. Je síce pravda, že so slniečkom to netreba… Čítaj ďaľej

Opaľovanie – ALFA A OMEGA:

  • Opaľovací krém používajte vždy bez ohľadu na ročné obdobie.
  • Pri kúpe opaľovacích prípravkov hľadajte na etikete označenie „širokospektrálna ochrana“, aby ste sa uistili, že ste chránení pred UVA aj UVB lúčmi.
  • Na tvár by ste mali aplikovať približne 5 ml krému.
  • Nakrémujte sa opaľovacím krémom najmenej 15 (ideálne 20) minút pred odchodom na slnko.
  • Je dôležité chrániť každé miesto na pokožke, vrátane uší a akýchkoľvek plešatých miest. Noste ochranný odev, ako sú košele s dlhým rukávom, dlhé nohavice a široké klobúky. Používajte slnečné okuliare, ktoré poskytujú ochranu proti UVA aj UVB lúčom. Nielenže sa môžu vaše očné viečka spáliť, ale ich vystavovanie UVB žiareniu môže viesť aj k šedému zákalu.
  • Nespoliehajte sa na to, že keď ste za sklom auta, alebo za oknom v práci či doma, tak ste chránení. Slnečné lúče môžu prenikať aj cez sklo, takže ochrana pokožky je dôležitá, aj keď nie ste na priamom slnku.
  • Zvyknite si opaľovací krém aplikovať každé dve hodiny, resp. po kúpaní alebo pri nadmernom potení.
  • Držte sa mimo slnka počas obedných hodín (kedy je slnko najvyššie) a snažte sa držať čo najviac v tieni.
  • Nechránená pokožka vystavená slnečnému žiareniu je hlavným vinníkom starnutia a tiež rakoviny kože – preto je dôležité chrániť sa každý deň.
  • Opaľovacie krémy si nenechávajte v aute. Ich vystavenie extrémnym teplotám môže mať za následok stratu ich účinnosti.
  • Nezabudnite skontrolovať pred aplikáciou opaľovacieho krému dátum jeho spotreby.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach