Tmavé kruhy pod očami? Toto sú príčiny podľa dermatológov!

Objavili sa vám pod očami vačky, či tmavé kruhy? Prvé, čo nás v tomto prípade zrejme zaujíma je, ako ich zamaskovať. Omnoho podstatnejšie však je zistiť ich príčinu. Prinášame zoznam najčastejších dôvodov, prečo vznikajú nevzhľadné tmavé kruhy. Keď odstránime príčinu, prejaví sa to aj na našom vzhľade.

Slnečné lúče

Pigmentové fľaky pod očami často súvisia s vystavením UV svetlu. Slnečné lúče dopadajúce na pokožku zvyšujú produkciu melanínu (tmavohnedého alebo čierneho pigmentu, ktorý sa prirodzene nachádza vo vlasoch i v pokožke), čo vedie k tmavým škvrnám pod kožou.

Tmavé kruhy pod očami spôsobené hyperpigmentáciou majú často hnedší odtieň a vyzerajú škvrnito.

Ďalší spôsob, ako zistiť, či je príčinou našich tmavých kruhov pod očami slnko: Pozrime sa do zrkadla a nakloňme hlavu smerom k svetlu. Ak tmavé kruhy zostanú viditeľné, sú pravdepodobne spôsobené pigmentom pod očami, a teda UV žiarením.

Pomôže očný krém s rozjasňujúcou zložkou, ako je vitamín C. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi a blokuje tvorbu abnormálnej pigmentácie.

Genetika

Niektorí ľudia majú tmavšiu pigmentáciu na určitých oblastiach tváre, napríklad pod očami, čo môže vyvolať vzhľad tmavých kruhov. Predispozícia k tejto pigmentácii je často výsledkom genetiky.

Ako zistiť, či je na vine genetika? Ak máme pretrvávajúce tmavé miesta pod očami, ktoré sa nikdy nemenia, objavujú sa aj keď sme sa dobre vyspali, máme ich už od detstva alebo dospievania, je veľmi pravdepodobné, že je to záležitosť genetiky. Aj kruhy spôsobené genetikou sa môžu zvýrazniť po prebdenej noci, dovolenke na pláži či nedostatku hydratácie. Jedinou pomocou je dôsledná aplikácia krémov so SPF.

Podráždenie spôsobené trením

Pokožka okolo očí je neuveriteľne tenká a jemná, pretože je pod ňou veľmi málo tuku. Táto tenká pokožka často ako prvá vykazuje známky starnutia (vrásky, suchosť, tmavé kruhy) a môže byť dokonca dostatočne priehľadná, aby bolo vidieť žily alebo krvné cievy, ktoré sa pod ňou skrývajú. Nadmerné trenie očí môže vedie k prasknutiu krvných ciev alebo pigmentovým zmenám, ktoré prispievajú k zmene farby pod očami. Ak je na vine tmavých kruhov trenie očí, pigmentácia je rovnomernejšia a pokrýva väčšiu oblasť, v súlade s prstami, ktorými si šúchame očí.

Mohlo by vás zaujímať

Oči o vás prezradia viac ako si myslíte

Čo o vás hovoria práve tie vaše? Odpradávna sa z očí veští, alebo zisťujú najrôznejšie zdravotné diagnózy. Mnohé štúdie potvrdili, že spojitosti nájdeme taktiež medzi farbou očí… Čítaj ďaľej

Nedostatok spánku

Jednou z najčastejších príčin tmavých kruhov pod očami je nedostatok spánku. Nekvalitný spánok zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu v tele, čo zrýchľuje tep srdca a rozširuje cievy. Tmavé kruhy, keď ste unavení, sú výsledkom rozšírenia krvných ciev blízko povrchu pokožky, majú modrý až fialový odtieň. Tiež sú častejšie sprevádzané opuchmi.

Doprajme si viac spánku, relaxujme, pomôžme si upokojiť telo i myseľ dychovými cvičeniami.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach