Akné na intímnych partiách? Prečo vzniká a ako sa ho zbaviť?

Akné nemusíme mať len na tvári. Samozrejme, nikde nie je príjemné a už vôbec nie estetické. Nepoteší ani akné na ohanbí. Prečo sa objavujú vyrážky na intímnych partiách?

akné
https://www.shutterstock.com

Podráždená pokožka od holenia

Holenie a všeobecne odstraňovanie ochlpenia na intímnych partiách spôsobuje podráždenie pokožky. Mnohé ženy majú skúsenosť so začervenaním kože, vznikom vyrážok alebo so zarastaním chĺpkov a vznikom folikulitídy. Je to zápal spôsobený infikovaným vlasovým folikulom.

Ako prevencia pred týmito nepríjemnosťami slúži odstraňovanie chĺpkov raz za týždeň alebo raz za dva týždne. Kožné problémy zapríčinené holením tak majú šancu vyliečiť sa, nepotrebujeme na to žiadne špeciálne prípravky. Kožní lekári neodporúčajú vyrážky na intímnych partiách ani vytláčať či iným spôsobom doma riešiť. Ak náš problém pretrváva, radšej vyhľadajme odborníka.

Mazové cysty

Niektoré vyrážky na intímnych partiách sú vlastne mazovými cystami. Kedy a prečo vznikajú? Najčastejšie kvôli nadmernému poteniu sa. Ľahko k ním prídeme pri cvičení v posilňovni, pri dlhom sedení pri práci, jednoducho najčastejšie vtedy, keď sa naše intímne partie potia a nemajú potrebnú ventiláciu. Na ošetrenie mazových cýst je niekedy potrebná návšteva u kožného lekára, prípadne teplo.

Mohlo by vás zaujímať

Žiarivá pleť bez akné? Zmeňte stravu!

Akné a iné problémy pleti nevznikajú len kvôli hormónom a v puberte. Spôsobuje ich aj zápal a oxidačný stres. Proti zápalu môžeme zabojovať aj úpravou stravy a odmení… Čítaj ďaľej

Slnko, plavky, tesná spodná bielizeň

Slnečné žiarenie a trenie z tesných plaviek alebo nohavičiek tiež podporuje tvorbu vyrážok. Podobne aj bielizeň z umelých tkanín, ktoré nie sú dostatočne priedušné. Riešenie je jednoduché: bavlnená spodná bielizeň a ochrana pred slnečným žiarením.

Kedy ide o infekciu?

Klasické vyrážky s hnisavou čiapočkou alebo začervenané bolestivé hrčky sú zvyčajne len akné. Niekedy však majú kožné prejavy aj infekcie a vírusové ochorenia. Ak neberieme do úvahy pohlavné choroby, ako sú genitálne bradavice, AIDS či syfilis. Kožné prejavy má aj infekcia vírusom molluscum contagiosum. Takzvané kontagiózne bradavice vyzerajú ako malé, perleťové, pevné hrbole v oblasti vagíny. Niekedy sa môžu zväčšiť, začervenať, svrbieť či mokvať, ale nemusíte mať obavy – ide o neškodné ochorenie, ktoré samo prejde. Ak však máme oslabenú imunitu, budeme potrebovať podpornú liečbu. Samozrejme, v čase výsevu sa stráňte pohlavného styku. Ľahko sa rozširujú aj na iné časti tela.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach